O lepszą opiekę nocną i świąteczną

Związek Powiatów Polskich zaprotestował przeciwko działaniom dyrektorów oddziałów NFZ, którzy kontraktują opiekę nocną i świąteczną na obszarach niezgodnych z podziałem administracyjnym kraju.

Jako przykład takich działań związek podaje sytuację w województwie podlaskim. Do tego roku konkursy były tam rozpisywane na obszary zabezpieczenia, których granice pokrywały się z granicami powiatów. Pozwalało to rywalizować w konkursach szpitalom powiatowym z pogotowiem wojewódzkim. Według ZPP dotychczasowy podział na obszary zabezpieczeń pokrywające się z granicami administracyjnymi powiatów sprawdził się.

Jednak w tym roku oddział podlaski NFZ rozbił integralność terytorialną czterech powiatów z tego województwa. Z powiatu bielskiego odłączono gminę Brańsk, Wyszki i miasto Brańsk, przyłączając je do obszaru części powiatu białostockiego ze szpitalem w Łapach.

Z powiatu bielskiego odłączono gminę Rudka, przyłączając ją do obszaru zabezpieczenia z częścią powiatu wysokomazowieckiego ze szpitalem w Wysokiem Mazowieckiem.

Z powiatu wysokomazowieckiego odłączono gm. Kulesze Kościelne, Kobylin-Borzymy i Sokoły przyłączając je do obszaru części powiatu białostockiego ze szpitalem w Łapach.

Z powiatu hajnowskiego odłączono gm. Czyże przyłączając ją do obszaru części powiatu bielskiego.

Z powiatu augustowskiego odłączono gminę Sztabin i Lipsk przyłączając je do obszaru zabezpieczenia powiatu sokólskiego ze szpitalem w Dąbrowie Białostockiej.

Według ZPP obszar zabezpieczenia powinien pokrywać się z granicami administracyjnymi powiatów, jako podmiotów. „Nie bez znaczenia powinien też być fakt, iż powiaty i szpitale powiatowe poniosły znaczne wydatki na zorganizowanie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej” – argumentuje w piśmie do prezesa NFZ prezes zarządu Związku Powiatów Polskich Marek Tramś.

Pismo prezesa zarządu Związku Powiatów Polskich do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w dziale multimedia. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Rozumiem,że taka opieka jest niezbędna dla wszystkich potrzebujących ! Zawsze będą wdzięczni za pomoc i słowo otuchy."Kochajmy ludzi..."

Ideal, 2011-11-09 08:29:17 odpowiedz

W tym jest sęk,że stróże prawa nadużywają czesto swoich uprawnień.Czesto w sposób psychopatyczny gnębią niewinnych ludzi!

MIĘSO, 2011-11-08 20:56:39 odpowiedz

opieka 24 h dla potrzebujących jest najważniejsza! Bardzo mocno trzymamy kciuki, żeby dyrektorzy szpitali wynegocjowali jak najlepsze warunki dla wszystkich.

t. ręka, 2011-11-08 20:01:02 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE