PARTNER PORTALU
  • BGK
.pl/images/2017/icons/mail2.png" alt="" width="90" /> ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

O opiece psychiatrycznej nad dziećmi

  • PAP    31 października 2011 - 13:37
O opiece psychiatrycznej nad dziećmi

Na braki w opiece psychiatrycznej nad dziećmi zwraca uwagę rzecznik praw dziecka Marek Michalak w pismach do minister zdrowia Ewy Kopacz i do rzeczniczki praw pacjenta Krystyny Kozłowskiej.
„Po raz kolejny zwracam się do Pani Minister w sprawie psychiatrycznej opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży. Nadal do mojego urzędu wpływają informacje wskazujące, że opieka nad dziećmi i młodzieżą cierpiącymi na zaburzenia psychiczne jest niedostateczna” – pisze RPD w liście do min. Kopacz.

Rzecznik przytacza przykład z Podlasia, gdzie od stycznia br. przestał przyjmować pacjentów jedyny w województwie psychiatryczny oddział dziecięcy w szpitalu w Choroszczy. Dzieci wymagające bezwzględnego umieszczenia na oddziale psychiatrycznym są przewożone do Olsztyna – gdzie NFZ dla woj. podlaskiego (na terenie województwa mieszka 250 tys. osób poniżej 18. roku życia) zakontraktował 13 miejsc – lub do szpitali na Mazowszu.

RPD zauważa, że wywiezienie małego pacjenta do szpitala kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania naraża go na dodatkowy stres, a jego rodzinę na większe koszty dojazdu.

„Zabezpieczenie rzeczywistych potrzeb dzieci i młodzieży jest pozorne” – alarmuje RPD, przytaczając dane świadczące, że w woj. podlaskim pracuje obecnie 10 specjalistów z zakresu psychiatrii, w tym trzech lekarzy w wieku emerytalnym, a w żadnej – publicznej czy prywatnej poradni – nie ma psychiatry zatrudnionego na pełnym etacie.

„Brak stacjonarnego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży na terenie województwa wymusza na czynnych lekarzach pracę w bardzo trudnych warunkach i może być przyczyną zatrudniania się w innych województwach” – zauważa RPD. Dodaje, że również absolwenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, wobec braku perspektyw zatrudnienia, wybierają inne specjalizacje niż psychiatria dzieci i młodzieży.

Rzecznik przypomina, że podobnie trudna sytuacja występuje także w innych województwach, w tym w woj. podkarpackim, i powtarza swój apel z czerwca br., by psychiatrię dzieci i młodzieży zaliczyć do priorytetów.

RPD porusza też problem obsady stanowiska rzecznika praw pacjenta psychiatrycznego. W piśmie do rzeczniczki praw pacjenta Krystyny Kozłowskiej RPD przypomina, że powołanie rzecznika praw pacjenta psychiatrycznego przewiduje ustawa o ochronie zdrowia psychicznego.

Tymczasem – informuje RPD – w szpitalu dla nerwowo i psychicznie chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim stanowisko to od września pozostaje nieobsadzone.

Wskazuje na wyjątkowo ważną rolę rzeczników w szpitalach psychiatrycznych, gdzie są oddziały, do których małoletni pacjenci trafiają na mocy decyzji sądów.

„Pacjenci tych oddziałów są oddzieleni od rodziców bądź innych opiekunów prawnych, poddawani określonym rygorom”, a „skomplikowana sytuacja izolacji i ograniczonych kontaktów może prowadzić do tolerowania zachowań, które noszą znamiona naruszania praw dziecka i pacjenta” – podkreśla Michalak.

RPD pyta o powody nieobsadzenia stanowiska rzecznika w szpitalu w Starogardzie Gd. i prosi o informację, jak wygląda sytuacja w innych szpitalach psychiatrycznych, do których trafiają małoletni pacjenci. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.