PARTNER PORTALU
  • BGK

O więcej pieniędzy na profilaktykę

  • BEZ    8 lutego 2010 - 15:05

Marszałek Bogusław Śmigielski apeluje się do Jacka Paszkiewicza prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o zwiększenie funduszy na świadczenia i programy edukacyjne w zakresie profilaktyki zdrowotnej dotyczącej nowotworów w województwie śląskim.
W liście, jaki skierował za pośrednictwem Zygmunta Klosy, dyrektora Śląskiego OW NFZ w Katowicach napisał m.in.:

„Zdajemy sobie sprawę, że nasz system opieki zdrowotnej, szczególnie w ostatnich latach, nadrabia swoje zapóźnienie w stosunku do rozwiniętych krajów Unii Europejskiej. Nadal jednak przegrywamy w wyścigu z chorobami cywilizacyjnymi, do których zalicza się również nowotwory.

Potrzebny nam jest sprawnie działający system edukacji zdrowotnej oraz badań diagnostycznych w celu wczesnego wykrycia problemu. Musimy przerwać zaklęty krąg niemożności – lęk pacjentów przed postawieniem diagnozy, unikanie badań, trudności z dotarciem do specjalisty, a także zwiększyć zakres wiedzy onkologicznej lekarzy rodzinnych i dostęp do wyspecjalizowanych usług medycznych.

Skalę problemu już niemal na starcie obrazują statystyki pokazujące niski stopień zainteresowania mieszkańców bezpłatnymi badaniami profilaktycznymi.

Tak społeczeństwo, jak i sami lekarze powinni pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Wystarczy uświadomić sobie czynniki sprzyjające nowotworom, zmienić styl życia, sposób myślenia i próbować samemu przyczyniać się do zmniejszania ryzyka zachorowania. To powinny być główne cele działań edukacyjnych.

Zwracam się zatem z apelem do Narodowego Funduszu Zdrowia o zwiększenie kwot na świadczenia i programy edukacyjne w zakresie profilaktyki zdrowotnej dotyczącej nowotworów w województwie śląskim oraz kampanie informacyjne nagłaśniające ten problem. W ten sposób można podnieść skuteczność w walce z nowotworami oraz lepiej wykorzystać zaangażowanie na tym polu wszystkich zarządzających służbą zdrowia – samorządy czy instytucje administracji publicznej. Wykazują one wiele inicjatywy, przeznaczając własne środki na walkę z rakiem oraz wypracowując własne programy promocji i profilaktyki zdrowia na szczeblu lokalnym.”

Podczas spotkania z marszałkiem, Zygmunt Klosa, dyrektor śląskiego NFZ podkreślił, że apel marszałka może być impulsem do podjęcia skuteczniejszej współpracy na polu edukacji społecznej. „Konieczne jest stworzenie takich mechanizmów, dzięki którym będziemy mogli dotrzeć do jak największej grupy społeczeństwa, by nie tylko uświadomić o czyhającym niebezpieczeństwie zachorowania, ale przede wszystkim pokazać możliwości korzystania z profilaktyki, by jak najwcześniej, w przypadku wykrycia choroby, móc jej przeciwdziałać. Dlatego musimy wspólnie działać na wszystkich możliwych płaszczyznach, by z tą wiedzą dotrzeć szybko i skutecznie i jak najwcześniej. Sądzę, że to początek inicjatywy, do której mogłyby włączyć się również instytucje edukacyjne z Ministerstwem Edukacji włącznie, wspieranym przez Resort Zdrowia i NFZ.” - powiedział.

Według danych NFZ środki przeznaczone na bezpłatną diagnostykę wykorzystywane są na poziomie około 20% ,podczas gdy zachorowalność na nowotwór złośliwy jest dość wysoka.

Marszałek Bogusław Śmigielski zwróci się także do lekarzy pracujących w jednostkach, dla których Województwo Śląskie jest organem założycielskim, by zwracali większą uwagę na profilaktykę nowotworową. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.