PARTNER PORTALU
  • BGK

Obowiązkiem państwa jest zapewnienie leczenia bólu

  • PAP/JL    25 kwietnia 2016 - 07:29
Obowiązkiem państwa jest zapewnienie leczenia bólu
w W co szóstym polskim szpitalu nie prowadzi się powszechnie monitoringu natężenia bólu. Fot. Pixabay.com

Obowiązkiem państwa jest zapewnienie pacjentowi dostępu do adekwatnego, bezpiecznego i skutecznego leczenia bólu – przypomina ministrowi zdrowia rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.
Rzecznik przyznaje, że ból jest niezbędnym sygnałem ostrzegawczym, często wskazującym na potrzebę interwencji medycznej. Przypomina, że obowiązkiem państwa jest zapewnienie pacjentowi dostępu do bezpiecznego i skutecznego leczenia bólu.

W ocenie rzecznika praw obywatelskich traktowanie bólu jako nieodłącznej składowej choroby i procesu leczenia może mieć źródło w zapisach ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. Wynikające z nich prawo pacjenta do poszanowania godności obejmuje wprawdzie prawo do świadczeń służących łagodzeniu bólu, ale jest ono ograniczone wyłącznie do osób w stanie terminalnym.

Rzecznik przypomina, że w co szóstym szpitalu nie prowadzi się powszechnie monitoringu natężenia bólu, a w prawie 40 proc. placówek nie były prowadzone systematyczne szkolenia z zakresu monitorowania i leczenia bólu.

Rzecznik przypomina też o problemie dostępu polskich pacjentów do medycznej marihuany. Jego zdaniem objęcie refundacją leków zawierających kannabinoidy, które są przywożone do Polski w drodze importu docelowego, nie rozwiązuje kwestii niespójności regulacji prawa farmaceutycznego z przepisami mającymi na celu przeciwdziałanie narkomanii, na co w marcu 2015 r. zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.