PARTNER PORTALU
  • BGK

OC uderzy po kieszeni toruński szpital

  • Dziennik Toruński/Rynek Zdrowia    6 lutego 2012 - 15:43
OC uderzy po kieszeni toruński szpital

Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu będzie musiał zapłacić za ubezpieczenie od zdarzeń medycznych 330 tys. zł. Wymuszają je na szpitalach regulacje ustaw o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o obowiązkowych ubezpieczeniach oraz o działalności leczniczej.
Krystyna Zaleska, dyrektor toruńskiej lecznicy podkreśla, że do dwóch przetargów nie zgłosił się nikt, a w trzecim ofertę złożył tylko PZU, z którym szpital podpisał umowę na warunkach ubezpieczyciela - informuje Dziennik Toruński.

Zdaniem Krystyny Zaleskiej, taki wydatek oznacza dla szpitala znaczące pogorszenie sytuacji finansowej. Placówka może mieć problemy np. z zakupem drogich implantów stosowanych w ortopedii, zanosi się także na ograniczenia w innych zakupach.

Jak informował portal rynekzdrowia.pl, wysokie stawki ubezpieczeń od zdarzeń medycznych dla szpitali to problem ogólnopolski. Dyrektorzy szpitali zwracają uwagę, że zmiany wprowadzone w przepisach, zamiast pomóc pacjentom, spowodują pogorszenie jakości usług, ponieważ będzie mniej pieniędzy na inwestycje w nowoczesny sprzęt i modernizacje.

Czytaj. Ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych i wyższa składka rentowa wydrenują finanse szpitali.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc zasygnalizował 16 stycznia możliwość nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Chodzi o wykreślenie z niej zapisu o obowiązkowym ubezpieczeniu od zdarzeń medycznych.

Czytaj też: Przeciwni zmianom w ubezpieczeniach szpitali

Wiele samorządów obawia się, że składka na obowiązkowe ubezpieczenie z tytułu zdarzeń medycznych może zrujnować szpitale. Część samorządowców szuka rozwiązania tego problemu.

- Spróbujemy przeanalizować możliwości powołania towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych - mówił nam Maciej Sonik starosta krapkowcki, wiceprzewodniczący Konwentu Starostów Województwa Opolskiego.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.