Od stycznia trudności z lekami

Od stycznia pacjenci mogą mieć trudności z nabyciem leków refundowanych, ponieważ lekarze będą unikać wypisywania recept na te leki, w obawie przed karami.
Od stycznia trudności z lekami

Takie ostrzeżenie zawarł w liście do rzecznika praw obywatelskich Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

Czytaj też: Doktorzy przestaną wypisywać recepty?

„ZK OZZL wysłał do RPO list, w którym zwraca uwagę, że wskutek represyjnych wobec lekarzy i niejasnych przepisów ustawy refundacyjnej i projektowanego rozporządzenia MZ w sprawie recept pacjenci mogą mieć trudności w nabyciu leków refundowanych – od 1 stycznia 2012 r.” – poinformował OZZL w piątek na swojej stronie internetowej.

Jak wyjaśnili lekarze, „stanie się tak, bo lekarze w odruchu uzasadnionej samoobrony będą unikać wypisywania recept na leki refundowane, aby nie narażać się na (niezawinione) kary, mogące wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych”.

OZZL poinformował RPO w liście, że przepisy ustawy refundacyjnej i rozporządzenie MZ w sprawie recept nakładają na lekarzy obowiązek weryfikacji uprawnień pacjenta do leków refundowanych i określenia stopnia refundacji leków oraz wprowadzają „drakońskie” kary dla lekarzy za błędy popełnione przy w/w czynnościach albo za wypisanie recepty nieuzasadnionej udokumentowanymi względami medycznymi.

Lekarze podkreślili, że „weryfikacja uprawnień do refundacji to działanie niezwykle czasochłonne, a niekiedy wręcz niemożliwe, ponieważ brakuje jednego typu dokumentu potwierdzającego uprawnienia chorego”.

OZZL zwrócił też uwagę, że rozporządzenie resortu zdrowia ws. recept wprowadza obowiązek określenia stopnia refundacji leku, a za każdą pomyłkę grodzi kara finansowa równa kwocie refundacji przepisanych leków, „co w przeciągu miesięcy może oznaczać nawet dziesiątki tysięcy złotych”. Jak dodają lekarze, listy leków refundowanych mają zmieniać się co dwa miesiące, „a niektóre decyzje w tym zakresie dokonywane są z dnia na dzień, więc lekarze nie mają możliwości śledzenia każdej ze zmian”.

W opinii związku zasada karania lekarzy także w przypadku wypisywania recepty nieuzasadnionej udokumentowanymi względami medycznymi „może prowadzić do karania praktycznie każdego lekarza, ponieważ nie ma powszechnie obowiązujących i akceptowanych przez NFZ schematów leczenia w poszczególnych przypadkach chorobowych”. „Ustawa pozostawia tutaj całkowitą dowolność urzędnikowi NFZ do określenia co jest względami medycznymi, a co nimi nie jest” – podkreślili w liście.

„W istocie wspomniane przepisy wyglądają na pułapkę celowo zastawioną przez rządzących na lekarzy, aby bali się oni wypisywać recepty refundowane, a państwo aby zaoszczędziło w ten sposób na refundacji leków” – oceniają lekarze.

Jak przekonuje OZZL, konieczna jest natychmiastowa zmiana prawa, a lekarz powinien być całkowicie wyłączony z procesu orzekania o uprawnieniach pacjentów do leków refundowanych oraz o stopniu refundacji.

Jak poinformowano w biurze prasowym RPO, biuro rzecznika odniesie się do pisma po bliższym zapoznaniu się ze sprawą.

OZZL zaskarżył w czwartek do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy refundacyjnej dotyczące kar finansowych dla lekarzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Eutanazja pełzająca eutanazja!!! Donek za to Cię kochamy!!! Bo My Polacy uwielbiamy z umarłymi isć!!! Nic nie robicie POlacy to macie, to co chcecie mieć!!!

gklewski, 2011-12-05 11:42:44 odpowiedz

Bardzo,bardzo,bardzo bedziemy tęsknić za... dawnymi czasami,prawdaż ?

Anydej, 2011-12-02 15:57:20 odpowiedz

To juz przechodzi ludzkie pojecie...

zalamka, 2011-12-02 14:08:19 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE