PARTNER PORTALU
 • BGK

Od stycznia trudności z lekami

 • PAP    2 grudnia 2011 - 13:53
Od stycznia trudności z lekami

Od stycznia pacjenci mogą mieć trudności z nabyciem leków refundowanych, ponieważ lekarze będą unikać wypisywania recept na te leki, w obawie przed karami.
Takie ostrzeżenie zawarł w liście do rzecznika praw obywatelskich Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

Czytaj też: Doktorzy przestaną wypisywać recepty?

„ZK OZZL wysłał do RPO list, w którym zwraca uwagę, że wskutek represyjnych wobec lekarzy i niejasnych przepisów ustawy refundacyjnej i projektowanego rozporządzenia MZ w sprawie recept pacjenci mogą mieć trudności w nabyciu leków refundowanych – od 1 stycznia 2012 r.” – poinformował OZZL w piątek na swojej stronie internetowej.

Jak wyjaśnili lekarze, „stanie się tak, bo lekarze w odruchu uzasadnionej samoobrony będą unikać wypisywania recept na leki refundowane, aby nie narażać się na (niezawinione) kary, mogące wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych”.

OZZL poinformował RPO w liście, że przepisy ustawy refundacyjnej i rozporządzenie MZ w sprawie recept nakładają na lekarzy obowiązek weryfikacji uprawnień pacjenta do leków refundowanych i określenia stopnia refundacji leków oraz wprowadzają „drakońskie” kary dla lekarzy za błędy popełnione przy w/w czynnościach albo za wypisanie recepty nieuzasadnionej udokumentowanymi względami medycznymi.

Lekarze podkreślili, że „weryfikacja uprawnień do refundacji to działanie niezwykle czasochłonne, a niekiedy wręcz niemożliwe, ponieważ brakuje jednego typu dokumentu potwierdzającego uprawnienia chorego”.

OZZL zwrócił też uwagę, że rozporządzenie resortu zdrowia ws. recept wprowadza obowiązek określenia stopnia refundacji leku, a za każdą pomyłkę grodzi kara finansowa równa kwocie refundacji przepisanych leków, „co w przeciągu miesięcy może oznaczać nawet dziesiątki tysięcy złotych”. Jak dodają lekarze, listy leków refundowanych mają zmieniać się co dwa miesiące, „a niektóre decyzje w tym zakresie dokonywane są z dnia na dzień, więc lekarze nie mają możliwości śledzenia każdej ze zmian”.

W opinii związku zasada karania lekarzy także w przypadku wypisywania recepty nieuzasadnionej udokumentowanymi względami medycznymi „może prowadzić do karania praktycznie każdego lekarza, ponieważ nie ma powszechnie obowiązujących i akceptowanych przez NFZ schematów leczenia w poszczególnych przypadkach chorobowych”. „Ustawa pozostawia tutaj całkowitą dowolność urzędnikowi NFZ do określenia co jest względami medycznymi, a co nimi nie jest” – podkreślili w liście.

„W istocie wspomniane przepisy wyglądają na pułapkę celowo zastawioną przez rządzących na lekarzy, aby bali się oni wypisywać recepty refundowane, a państwo aby zaoszczędziło w ten sposób na refundacji leków” – oceniają lekarze.

Jak przekonuje OZZL, konieczna jest natychmiastowa zmiana prawa, a lekarz powinien być całkowicie wyłączony z procesu orzekania o uprawnieniach pacjentów do leków refundowanych oraz o stopniu refundacji.

Jak poinformowano w biurze prasowym RPO, biuro rzecznika odniesie się do pisma po bliższym zapoznaniu się ze sprawą.

OZZL zaskarżył w czwartek do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy refundacyjnej dotyczące kar finansowych dla lekarzy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • gklewski, 2011-12-05 11:42:44

  Eutanazja pełzająca eutanazja!!! Donek za to Cię kochamy!!! Bo My Polacy uwielbiamy z umarłymi isć!!! Nic nie robicie POlacy to macie, to co chcecie mieć!!!
 • Anydej, 2011-12-02 15:57:20

  Bardzo,bardzo,bardzo bedziemy tęsknić za... dawnymi czasami,prawdaż ?
 • zalamka, 2011-12-02 14:08:19

  To juz przechodzi ludzkie pojecie...