PARTNER PORTALU
  • BGK

Od września ruszy system weryfikacji ubezpieczenia pacjenta

  • Daniel Mieczkowski/Rynek Zdrowia    21 stycznia 2012 - 15:25
Od września ruszy system weryfikacji ubezpieczenia pacjenta

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni przedstawił w piątek (20 stycznia) zarys projektu zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, mający na celu umożliwienie elektronicznego potwierdzenia prawa pacjentów do uzyskania świadczeń w placówkach zdrowotnych. Lekarze już nie będą za to odpowiedzialni.
Michał Boni zapowiedział, że przygotowane rozwiązanie całkowicie zdejmie obowiązek weryfikacji ubezpieczenia ze świadczeniodawców, natomiast obowiązek taki będzie miał od 1 września b.r. Narodowy Fundusz Zdrowia. Wszystko dzięki zmianom w ustawie i zapowiadanemu systemowi weryfikacji ubezpieczenia zdrowotnego.

Czytaj też: Składki na ubezpieczenia OC szpitali. Czy może być taniej?

Jak ma działać ten system

Jak tłumaczy minister, pacjent, który przyjdzie do przychodni, będzie musiał w rejestracji podać tylko numer PESEL i mieć przy sobie dowód osobisty. Informacja o numerze PESEL za pośrednictwem internetu zostanie przekazana do NFZ, do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych (CWU), który Fundusz już posiada. Po chwili do rejestracji będzie wracała informacja o tym, czy pacjent ma prawo do świadczeń, czy nie.

Jak wyjaśniał Michał Boni, jeżeli system poda informację na "nie", wówczas osoba będzie mogła przedstawić oświadczenie, że ma prawo do świadczeń zdrowotnych. W przypadku fałszywego oświadczenia, będzie zobowiązana do poniesienia kosztów leczenia.

W przypadku dzieci potwierdzenie elektroniczne będzie wydawane na podstawie informacji przekazywanych do CWU z systemu PESEL prowadzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Jeżeli elektroniczna weryfikacja nie będzie mogła zostać przeprowadzona (bądź jej wynik będzie negatywny), do uzyskania świadczenia wystarczające będzie złożenie stosownego oświadczenia przez jednego z rodziców.

Michał Boni uważa, że nawet małe prywatne praktyki nie powinny mieć kłopotu ze skorzystaniem z nowego systemu.

- Do tego wystarczy dostęp do internetu, a na dzisiaj, żeby rozliczać się z NFZ przecież trzeba mieć komputer i dostęp do sieci - stwierdził.

Podkreślał, że nawet w przypadku braku internetu, za weryfikację ubezpieczenia pacjenta i wystarczający dowód dla NFZ posłuży oświadczenie pacjenta.

Lekarze nie będą kontrolerami

Minister Boni zapewniał, że NFZ będzie finansował placówkom medycznym wszystkie świadczenia, które zostaną udzielone na podstawie oświadczeń pacjentów.

Przypomnijmy, że jednym z powodów protestów organizacji lekarskich były kary nakładane przez NFZ za wystawienie recept i leczenie osób nieubezpieczonych. Lekarze protestowali m.in. dlatego, że nie są w stanie skrupulatnie sprawdzać uprawnień pacjentów do świadczeń, gdyż nie istnieje jak dotąd dostępny dla przychodni elektroniczny system udostępniania takich danych.

- Świadczeniodawcy dostaną gwarancję refundacji oraz prosty sposób potwierdzania ubezpieczenia. Cały problem weryfikacji będzie spoczywał na NFZ - stwierdził minister. Tłumaczył, że w przypadku, gdy późniejsza weryfikacja wykaże, że świadczenie uzyskał pacjent nieuprawniony, uzyskanie zwrotu kosztów udzielonych mu świadczeń obciąży Fundusz.

Minister dodał, że w związku z tym projekt przewiduje także rozwiązania umożliwiające płatnikowi efektywne i szybkie odzyskiwanie kosztów nieuprawnionych świadczeń - w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Jest to rozwiązanie analogiczne do tego przyjętego w systemie ubezpieczeń społecznych.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • KOMINIARZ, 2012-01-21 23:57:18

    skoro się nie da wcześniej to niech będzie wrzesień.