PARTNER PORTALU
  • BGK

Oddział geriatrii Katowickiego Centrum Onkologii uratowany

  • PAP/JS    29 marca 2018 - 18:27
Oddział geriatrii Katowickiego Centrum Onkologii uratowany
"Nie informowałem jeszcze pacjentów i rodzin, nie zmuszalibyśmy zresztą osób już przyjętych do płacenia, próbując jakoś się zbilansować. Kolejni przyjmowani pacjenci byliby jednak uprzedzani o konieczności zapłaty za leczenie" - powiedział dyrektor. (fot. pixabay.com)

Śląski oddział NFZ przedłuży aneksem do końca czerwca umowę na świadczenia na oddziale geriatrii Katowickiego Centrum Onkologii (KCK). Miała wygasnąć z końcem marca. Ciągłość opieki nad starszymi pacjentami będzie zachowana – zapewniono.
Wcześniej dyrektor KCK Włodzimierz Migacz zapowiedział, że w związku z brakiem kontraktu od 1 kwietnia świadczenia dla pacjentów na tym oddziale będą odpłatne. Leczy się tam z reguły 40-50 chorych.

"Nie informowałem jeszcze pacjentów i rodzin, nie zmuszalibyśmy zresztą osób już przyjętych do płacenia, próbując jakoś się zbilansować. Kolejni przyjmowani pacjenci byliby jednak uprzedzani o konieczności zapłaty za leczenie" - powiedział dyrektor.

Jak poinformowała rzeczniczka śląskiego NFZ Małgorzata Doros, prezes NFZ poinformował dyrektora śląskiego oddziału o wyrażeniu zgody na przedłużenie obowiązywania umowy do 30 czerwca 2018 r.

"W związku z tym przedstawiciele Katowickiego Centrum Onkologii zostali zaproszeni do podpisania aneksu do umowy w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie geriatria - hospitalizacja. Pragniemy uspokoić wszystkich pacjentów leczących się w oddziale geriatrycznym - ciągłość udzielania świadczeń zostanie zachowana" - podkreśliła rzeczniczka.

Dyrektor Migacz z zadowoleniem przyjął tę decyzję, zaznaczył jednak, że nie jest w pełni usatysfakcjonowany. "To jedynie odłożenie problemu w czasie, bo w czerwcu znów trzeba będzie się z nim zmierzyć" - wskazał.

Jego zdaniem trudna sytuacja oddziałów geriatrycznych w kraju to efekt nieuwzględnienia geriatrii w sieci szpitali. Przy wprowadzaniu sieci argumentowano, że pacjenci potrzebujący takiej opieki znajdą ją w oddziałach wewnętrznych. "To niesłuszne podejście, bo są to chorzy o specyficznych potrzebach. Internista i geriatra to nie to samo, podobnie jak pediatra i neonatolog. Potrzebujemy geriatrów i oddziałów geriatrycznych, społeczeństwo się starzeje" - podkreślił dyrektor.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.