PARTNER PORTALU
  • BGK

Oddział ortopedii onkologicznej czeka wygaszenie

  • PAP    30 grudnia 2011 - 17:57
Oddział ortopedii onkologicznej czeka wygaszenie

Od 1 stycznia oddział ortopedii szpitala w Brzozowie, który jako jedyny w regionie zajmuje się przypadkami onkologicznymi, zostanie wygaszony z powodu braku kontraktu na 2012 r. Zarządzenie w tej sprawie podpisał w piątek dyrektor szpitala.
Dyrekcja szpitala nie zgodziła się na podpisanie kontraktu na przyszły rok na oddziale ortopedii, bo według niej propozycja NFZ jest niewystarczająca do zapewnienia funkcjonowania oddziału. Z tego samego powodu brzozowski szpital nie podpisał kontraktu na oddziale reumatologii, który także od nowego roku zostanie wygaszony.

Jak poinformował zastępca dyrektora ds. lecznictwa onkologicznego w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie Dariusz Sawka, obecnie trwa przenoszenie pacjentów z ortopedii na oddział chirurgii ogólnej.

Jak dodał, na oddziale przebywa teraz pięciu pacjentów, którzy nadal wymagają hospitalizacji. Wśród nich jest tylko jedna pacjentka onkologiczna. Czworo ma urazy ortopedyczne. Pacjenci, którzy nie wymagali już leczenia szpitalnego zostali wypisani.

Oddział ortopedyczny liczy 30 łóżek, ale od wtorku zostały wstrzymane przyjęcia nowych pacjentów, wcześniej szpital ograniczył już przyjęcia na oddział. W ostatnich dniach przebywało tam ok. 15 pacjentów.

Wszyscy pacjenci oddziału reumatologii zostali wypisani do domów z zaleceniem leczenia farmakologicznego.

Sawka dodał, że personel z wygaszonych oddziałów weźmie zaległe urlopy. Ponadto lekarze będą nadal pełnić dyżury w szpitalu i pracować w poradni, a pielęgniarki przejdą na inne oddziały, gdzie są braki kadrowe.

Zaznaczył też, że gdyby do poradni zgłosił się pacjent wymagający hospitalizacji na ortopedii urazowej lub reumatologii, będzie kierowany do najbliższego szpitala świadczącego pomoc w tym zakresie; w przypadku pacjenta ortopedycznego wymagającego pomocy onkologicznej - do placówki poza województwem.

Dyrekcja szpitala oczekuje od NFZ odpowiedzi na odwołanie od decyzji Funduszu w sprawie oferty. Zdaniem Sawki, taka odpowiedź powinna nadejść do środy. Podkreślił, że dyrekcja jest gotowa do negocjacji z NFZ.

"Mamy nadzieję, że dla dobra pacjentów sytuacja ta wkrótce się zmieni, a wygaszenie oddziałów będzie tylko tymczasowe" - podkreślił Sawka.

Kontrakt oddziału ortopedycznego w brzozowskim szpitalu na 2011 r. wynosił ok. 1,5 mln zł, na koniec listopada oddział odnotował ponad 2,3 mln zł nadwykonań. NFZ na przyszły rok proponuje kontrakt w podobnej wysokości. Tymczasem, zdaniem dyrektora szpitala Antoniego Kolbucha, przy ograniczeniach, jakie oddział ortopedii wprowadził w drugim półroczu, koszt funkcjonowania tego oddziału to ok. 4 mln zł.

"W tym roku na ortopedii wykonaliśmy ponad 900 zabiegów, w tym ponad 300 onkologicznych, które stanowią 60-70 proc. kosztów wykonań. Są to np. operacje stabilizujące kręgosłup, które są drogie i skomplikowane" - powiedział w środę Kolbuch.

Oddział ortopedii onkologicznej w brzozowskim szpitalu powstał w ub. roku. Jako samodzielny oddział specjalizujący się w ortopedii onkologicznej miał kontrakt z NFZ dopiero od stycznia br.

Według dyrektora ds. finansowych NFZ w Rzeszowie Krzysztofa Wróbla zaproponowana przez Fundusz kwota jest wystarczająca na pokrycie kosztów zabiegów onkologicznych na oddziale ortopedii w Brzozowie. Natomiast zabiegi urazowe powinny być - zdaniem dyrekcji NFZ - finansowane z pieniędzy oddziału chirurgicznego.

Wróbel dodał, że Fundusz także jest gotowy do negocjacji w sprawie kontraktu.

W tym roku kontrakt na oddział reumatologiczny, który dysponuje 17 łóżkami, wyniósł ok. 900 tys. zł, a propozycja na 2012 r. to ponad 800 tys. zł. Zdaniem Kolbucha kwota ta wystarczyłaby zaledwie na opłacenie personelu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.