PARTNER PORTALU
  • BGK

Oddziały geriatryczne zyskają dzięki zbiórce WOŚP

  • PAP    5 maja 2015 - 22:04
Oddziały geriatryczne zyskają dzięki zbiórce WOŚP

Standard opieki nad osobami starszymi musi się poprawiać - mówi Jerzy Owsiak (fot. Rynek Seniora)

1696 urządzeń medycznych dla 121 placówek, głównie zakładów opiekuńczo-leczniczych, a także oddziałów geriatrii planuje kupić Fundacja WOŚP podczas trwającego właśnie konkursu ofert.
W tym roku WOŚP po raz trzeci zbierała pieniądze na zapewnienie godnej opieki najstarszym pacjentom.

Na liście zakupów znalazły się m.in. łóżka sterowane elektronicznie, materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie z odchylanym oparciem, hydrauliczne podnośniki dla leżących pacjentów, fotele kąpielowe, pionizatory do nauki chodzenia, pompy infuzyjne, zestawy do rejestracji EKG metodą Holtera i aparaty do mierzenia ciśnienia.

- Naszymi zakupami odmieniamy polską geriatrię - mówi Owsiak.

42. konkurs ofert Fundacji WOŚP ruszył 4 maja, potrwa do 6 maja. - Kupujemy blisko 1700 urządzeń i to kupujemy bardzo kompleksowo - od sprzętu monitorującego czynności życiowe, przez sprzęt rehabilitacyjny, po szafki dla pacjentów - wyjaśnia rzecznik WOŚP Krzysztof Dobies. Jak podkreśla, wiele placówek nie dysponuje tego typu urządzeniami lub posiada sprzęt bardzo stary i wysłużony.

Dobies wskazał, że zakupy mają umożliwić szybszy powrót do zdrowia seniorów, zapewnić im udogodnienia podczas pobytu w placówkach, ułatwić personelowi medycznemu pracę z osobami w podeszłym wieku.

Ocena NIK na temat oddziałów geriatrycznych

Owsiak odniósł się na wtorkowej (5 maja) konferencji prasowej do opublikowanego w połowie kwietnia raportu Najwyższej Izby Kontroli, w którym NIK oceniła m.in., że w Polsce nie ma systemu opieki medycznej nad pacjentami w podeszłym wieku; brakuje geriatrów, a specjalistycznych poradni i oddziałów szpitalnych jest jak na lekarstwo.

- Raport NIK jest brutalnie prawdziwy. Jest szokujący, ale taki jest stan rzeczy - ocenił Owsiak. Jak wskazywał, lekarzy geriatrów w Polsce jest zbyt mało i niestety niewiele osób kształci się na tej specjalności. - Do niedawna odziały geriatryczne były okrutnie źle wyposażone - mówił Owsiak. Jak zaznaczył, ma satysfakcję czytając zalecenia raportu na temat wymagań sprzętowych, bo zakupy WOŚP spełniają je w 100 proc.

Pieniądze na zakup sprzętu pochodzą ze środków zebranych w ramach 23. finału WOŚP, który odbył się 11 stycznia. 120 tys. wolontariuszy skupionych w prawie 1800 sztabach zbierało pieniądze "dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej dla seniorów".

W ramach dotychczasowych zakupów geriatrycznych w latach poprzednich Fundacja WOŚP nabyła łącznie 3986 urządzeń. W 2013 r. trafiły one do 67 ośrodków, zaś w 2014 r. do 63 placówek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.