PARTNER PORTALU
 • BGK

Oddziały psychiatryczne pod lupą służb kontrolnych

 • GK    17 grudnia 2011 - 09:10
Oddziały psychiatryczne pod lupą służb kontrolnych

Odpadający tynk, brak wentylacji, niedomykające się okna, a nawet pożary w budynkach – na takie problemy poskarżyli się rzecznik praw pacjenta pacjenci oddziałów psychiatrycznych.
Dlatego rzecznik Krystyna Barbara Kozłowska zwróciła się do odpowiednich służb o przeprowadzenie kontroli stanu technicznego, sanitarnego oraz przeciwpożarowego szpitali psychiatrycznych oraz oddziałów psychiatrycznych w szpitalach ogólnych.

– Analiza otrzymanych raportów przyczyni się do znacznej poprawy bezpieczeństwa pacjentów przebywających w tego typu placówkach – mówi Krystyna Barbara Kozłowska, która właśnie otrzymała raporty podsumowujące kontrole.

Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego poinformował, że od stycznia do końca sierpnia 2011 r. skontrolowano 332 obiekty we wszystkich województwach z wyjątkiem małopolskiego i warmińsko-mazurskiego, w których oddziały psychiatryczne pomyślnie przeszły kontrolę w 2010 r.

W tegorocznych badaniach, w 65 placówkach, nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w zakresie utrzymania i bezpiecznego użytkowania obiektów. W 28 placówkach stan techniczny oceniono jako dobry lub zadowalający, ale wykazano nieprawidłowości związane m.in. z niewłaściwym prowadzeniem książek obiektów oraz niewykonywaniem wymaganych kontroli okresowych. W siedmiu placówkach stwierdzono poważniejsze zastrzeżenia dotyczące stanu technicznego oraz samowolnej zmiany sposobu użytkowania obiektu.

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej przeprowadziła 290 kontroli w okresie 2009 r. – 15 lipca 2011 r., w trakcie których sprawdzono stan bezpieczeństwa pożarowego w 359 obiektach. Kontrolerzy uznali stan ochrony przeciwpożarowej za niezadowalający. Zwrócili uwagę m.in. na to, że używane są pomieszczenia, których użytkownicy nie mogą samodzielnie opuszczać, dlatego należy próbować wyposażyć te obiekty w urządzenia sygnalizacji pożarowej, nawet w przypadku lokali, dla których nie są one obowiązkowe. Według obowiązującego prawa stosowanie sygnalizacji pożarowej jest obowiązkowe w szpitalach psychiatrycznych o liczbie łóżek powyżej 100 w budynku.

Państwowa Inspekcja Sanitarna natomiast odnotowała takie usterki jak m.in. brudne ściany i sufity z odpryskami farby w salach chorych i na korytarzach, brak wentylacji mechanicznej nawiewowo-wywiewnej w ustępach i brudownikach, skorodowane stelaże do kroplówek i pod umywalką oraz nadmierne zagęszczenie w pokojach łóżkowych.

Dodatkowo, na przykład w woj. zachodniopomorskim, w większości skontrolowanych oddziałów był problem z przestrzeganiem art. 5 ust. 1 ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

„Na oddziałach psychiatrycznych ordynatorzy zezwalają bowiem na wydzielanie miejsc do palenia ze względu na charakter zaburzeń leczonych pacjentów, ich agresywność i pobudzenie w przypadku zakazu palenia oraz zagrożenia, jakie stwarzają pacjenci palący w innych pomieszczeniach oddziału” – czytamy w raporcie Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Według kontrolerów, poprawy w niektórych obiektach woj. lubelskiego, wymaga też m.in. mycie naczyń stołowych, zabezpieczenie przed szkodnikami oraz postępowanie z odpadami kuchennymi.

Kontrolerom nie spodobały się również – zauważone w dwóch oddziałach szpitalnych woj. warmińsko-mazurskiego – ubytki fug przy brodzikach, zardzewiałe muszle klozetowe i baterie prysznicowe oraz nasiąkliwe materace łóżkowe, których nie można myć i dezynfekować. W placówkach woj. pomorskiego natomiast nie we wszystkich obiektach, jak wynika z kontroli, znajdują się pomieszczenia higieniczno-sanitarne przystosowane dla osób niepełnosprawnych, w pokojach pacjentów nie wszędzie drzwi otwierają się na zewnątrz, a okna nie są przeszklone bezpiecznym szkłem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • NiT, 2011-12-19 12:45:09

  Wzorcowy oddział zbudować przy parlamencie.
 • edek65, 2011-12-17 16:16:35

  Słusznie, że pozwalają im palic, i tak mają przekichane, że tam są
 • samozdrowie, 2011-12-17 11:23:05

  az ciarki przechodzą, jak się czyta o tym brudzie