PARTNER PORTALU
  • BGK

Odsyłani z aptek pacjenci skarżą się do NFZ

  • PAP    3 stycznia 2012 - 07:23
Odsyłani z aptek pacjenci skarżą się do NFZ

Do lubuskiego oddziału NFZ wpłynęły skargi od pacjentów, którzy byli odsyłani z aptek, bo lekarze nie określili sposobu refundacji przepisanych leków.
Najwięcej zgłoszeń było rano. „Instruowaliśmy pacjentów, że te recepty muszą być honorowane w aptekach, że refundowane leki im przysługują, jeśli są ubezpieczeni” – przekazała rzecznik oddziału NFZ w Zielonej Górze (zabierz głos/oceń prezydenta), Sylwia Malcher-Nowak.

Czytaj też: Pacjencie, poszukaj ludzkiego aptekarza

„Można powiedzieć, że wśród wszystkich dzisiejszych recept ok. 30 procent to te z pieczątką „Refundacja do decyzji NFZ” – powiedziała kierownik apteki Strywald przy ul. Łużyckiej w Gorzowie, Joanna Piwońska.

Dodała, że recepty z pieczątką realizowane są za najniższą możliwą zniżkę, jeśli pacjenci mają ze sobą legitymację ubezpieczeniową. Jak stwierdziła, większość recept wypisywana jest jednak prawidłowo.

W grudniu 2011 r. prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Zielonej Górze wydało stanowisko, w którym wyraziło poparcie dla protestu w sprawie zapisów ustawy refundacyjnej i rozporządzenia dotyczącego wystawiania recept lekarskich. Rekomendowało w nim swoim członkom poparcie dla protestu w formie wypisywania recept z pieczątką „Refundacja do decyzji NFZ”.

Jak poinformował prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Gorzowie (zabierz głos/oceń prezydenta) Jacek Zajączek, ta izba na razie wstrzymała się od wydania takiego stanowiska, jednak nie zamierza wyciągać żadnych konsekwencji wobec lekarzy, którzy zdecydują się na wypisywanie recept z pieczątką „Refundacja do decyzji NFZ”. „Nieformalnie popieramy protest, sam mam taką pieczątkę” – powiedział Zajączek.

Pacjent, któremu od 1 stycznia 2012 roku apteka odmówi realizacji prawidłowo wystawionej recepty, powinien kontaktować się z lubuskim NFZ pod numerem tel. 68 328 77 77. Pod tym numerem można uzyskać informację o najbliższych aptekach, w których będzie mógł wykupić refundowane leki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.