PARTNER PORTALU
  • BGK

OIOM za 4,5 mln zł w Rudzie Śląskiej

  • PAP    29 kwietnia 2015 - 21:51
OIOM za 4,5 mln zł w Rudzie Śląskiej

(fot. flickr.com/Ralf Heß)

Do końca listopada tego roku w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej (Śląskie) powstanie oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Całkowity koszt tej inwestycji wyniesie ok. 4,5 mln zł - podał w środę (29 kwietnia) Urząd Miasta.
Obecnie pacjenci rudzkiego szpitala, wymagający hospitalizacji w ramach oddziału intensywnej terapii, trafiają do placówek w sąsiednich miastach.

"Sytuacja ta dobitnie pokazuje, jak ważne jest utworzenie takiego oddziału w naszym szpitalu. Jest to bez wątpienia jedna z najważniejszych inwestycji niezbędnych dla zapewnienia medycznego funkcjonowania szpitala. Brak takiego oddziału może w przyszłości uniemożliwić realizację wysokospecjalistycznych procedur medycznych przez tę placówkę" - powiedziała prezydent Rudy Grażyna Dziedzic.

OIOM jest potrzebny

Mówiąc o potrzebie utworzenia OIOM w rudzkim szpitalu, władze miasta powołują się na liczby. W obu częściach placówki - godulskiej i bielszowickiej - rocznie hospitalizuje się ok. 20 tys. pacjentów, udziela się ok. 30 tys. porad w ramach izby przyjęć oraz wykonuje ponad 4,1 tys. operacji.

"Z uwagi na specyfikę naszych oddziałów zabiegowych, liczbę operacji, stopień skomplikowania procedur zabiegowych, a także odsetek pacjentów z licznymi obciążeniami ważnych dla życia narządów, czy też coraz większą liczbę osób chorych w wieku podeszłym, utworzenie takiego oddziału to potrzeba chwili" - ocenił prezes spółki Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej Sławomir Święchowicz.

Szacowany koszt powstania nowego oddziału wyniesie ok. 4,5 mln złotych. Tyle kosztować będą prace remontowo - budowlane oraz wyposażenie 8 - 9 stanowiskowego oddziału. Na ostatniej sesji Rady Miasta na wniosek prezydent Grażyny Dziedzic radni przyjęli uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki o 1,5 mln zł. Środki te w całości przeznaczone zostaną na realizację inwestycji.

Oddział anestezjologii i intensywnej terapii zostanie zlokalizowany wspólnie z oddziałem kardiologii w części godulskiej szpitala. Pracę na oddziale znajdą wszyscy pracownicy dotychczasowego oddziału anestezjologii, a także część personelu z innych komórek szpitala. Władze spółki nie wykluczają zatrudnienia nowych pracowników, tak aby spełnić wymagania kadrowe wynikające ze standardów Ministerstwa Zdrowia i wymagań, jakie stawia Narodowy Fundusz Zdrowia dla takich oddziałów.

Pierwsi pacjenci w 2016 roku

Władze spółki chcą, by zakończenie inwestycji nastąpiło do końca listopada tego roku, a sam oddział był gotowy do uruchomienia na początku grudnia, aby móc przystąpić do kontraktowania świadczeń przez NFZ, które nastąpi najprawdopodobniej z początkiem 2016 roku.

W praktyce oddział anestezjologii i intensywnej terapii będzie stanowił zabezpieczenie dla pacjentów takich oddziałów jak: oddział ginekologiczno-położniczy o III stopniu referencyjności - leczący pacjentki z ciążą zagrożoną i licznymi patologiami okresu okołoporodowego, oddział chirurgii ogólnej i naczyniowej, oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej, oddział laryngologiczny, oddział okulistyczny, oddział kardiologii, oddział neurologii i udarowy, oddział chorób płuc, oddział psychiatrii i oddziały chorób wewnętrznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.