Okresowe badania lekarskie dla wybrańców

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza
  • 22-03-2013
  • drukuj
Posłowie Ruchu Palikota chcą, aby listę zawodów, w których okresowe badania lekarskie są konieczne, ustalił minister zdrowia w porozumieniu z ministrem pracy.
Okresowe badania lekarskie dla wybrańców

Wymóg poddania się stosownym badaniom będzie obejmował już tylko tych pracowników, których stan zdrowia w kontekście wykonywania danej pracy może spowodować bądź to pogorszenie tego zdrowia, bądź to zagrozić bezpieczeństwu innych osób, np. konsumentów - pisze „Gazeta Wyborcza".

W przypadku zawodów nieuwzględnionych na liście badania nie byłyby konieczne.

Posłowie twierdzą, że koszty badania lekarskiego wahające się w granicach od 100 do 200 zł są dodatkowym, często zbędnym wydatkiem dla pracodawcy.

Do tego pracodawca ponosi koszty przejazdów pracownika na te badania oraz koszty wynagrodzenia pracownika w czasie jego nieobecności spowodowanej wykonywaniem badań - pisze „Gazeta Wyborcza".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dzięki za pamięć! To jest godne głębokiego współczucia...

ŁUPEK, 2013-03-24 20:10:25 odpowiedz

Pomysł sensowny. Nie dość, że badania są obciążeniem dla pracodawcy, to jeszcze tak naprawdę nic nie dają (bo zakres wykonywanych badań jest minimalny i mógłby coś wykryć tylko u osoby niemalże umierającej). Tam, gdzie ewentualna choroba pracownika może stanowić zagrożenie dla innych (nawet nie dla ...niego samego - o tym jest poinformowany i może badać się sam), badania powinny być konieczne. Ale też porządne, a nie "po łebkach". No i nie można też zapominać, że obowiązkowe badania, których wyniki zna pracodawca (chociażby na zasadzie zero-jedynkowej: zdrowy-chory) naruszają prawo każdego człowieka do dyskrecji związanej z jego stanem zdrowia. rozwiń

krzyciel, 2013-03-22 11:01:27 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE