PARTNER PORTALU
  • BGK

Okuliści apelują do samorządów o programy zdrowotne w zakresie jaskry

  • Rynek Zdrowia    4 marca 2016 - 22:05
Okuliści apelują do samorządów o programy zdrowotne w zakresie jaskry

Według szacunków w Polsce na jaskrę choruje 800 tys. osób (Fot. Fotolia)

Zaangażowanie samorządów lokalnych w organizację badań przesiewowych może mieć znaczący wpływ na zmianę sytuacji w zakresie jaskry - apelują eksperci kampanii "Jaskra nie boli - kradnie wzrok" z okazji Światowego Tygodnia Jaskry. W tym roku jest on obchodzony od 6 do 12 marca.
Według szacunków w Polsce na jaskrę choruje 800 tys. osób. Aż połowa z nich nie zdaje sobie jednak z tego sprawy, narażając się nawet na utratę wzroku.

Jedynym sposobem by to zmienić jest wczesna diagnoza. Barierą jest jednak utrudniony dostęp do specjalisty - obecnie, aby się do niego dostać wymagane jest posiadanie skierowania od lekarza rodzinnego.

- Konieczność posiadania skierowania od lekarza POZ powoduje opóźnienie w postawieniu diagnozy i rozpoczęciu odpowiedniego leczenia. Ponadto lekarz rodzinny nie ma narzędzi oraz wiedzy do tego by w sposób prawidłowy określić czynniki ryzyka. W efekcie pacjent zbyt późno trafia do specjalisty. Uratowanie wzroku nie jest już możliwe - ocenia prof. dr n. med. Marta Misiuk-Hojło, przewodnicząca Sekcji Jaskry Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, ekspert kampanii "Jaskra nie boli - kradnie wzrok".

Specjaliści alarmują, że w przypadku jaskry czas odrywa kluczową rolę. Należy więc szukać alternatywnych rozwiązań, zmierzających do jak szybkiego zdiagnozowania jak największej liczby osób. Taką szansę widzą w zaangażowaniu samorządów lokalnych, które część swoich środków mogą przeznaczyć na edukację i badania diagnostyczne.

Więcej tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: