PARTNER PORTALU
  • BGK

Okulistyka dziecięca wreszcie całodobowo

  • Przegląd prasy/Głos Wielkopolski    24 lipca 2010 - 09:02
Okulistyka dziecięca wreszcie całodobowo

Poznań w końcu będzie miał całodobowy oddział okulistyki dziecięcej. Opiekę zapewni Centrum Medyczne św. Jerzego. Ale do leczenia będzie musiało trochę dołożyć.
Od kilku lat Poznań nie miał publicznej placówki specjalizującej się w okulistycznej pomocy doraźnej dla dzieci. Oznaczało to, że prawie 85 tys. osób poniżej 18 lat w razie kłopotów nie miało gdzie uzyskać pomocy. Nagłe wypadki były przyjmowane w szpitalach dla dorosłych, ale problem polegał na tym, że placówki te nie miały lekarzy specjalizujących się w znieczulaniu dzieci. Zdarzało się, że w razie jakiegoś urazu oka trzeba było wieźć dziecko do specjalisty w innym mieście  – informuje Głos Wielkopolski”.

Sprawa trafiła w końcu do komisji zdrowia sejmiku województwa. Ale stało się to dopiero pod koniec 2009 r., kiedy media poinformowały o przypadku dwulatka, któremu, mimo konieczności, w Poznaniu nie udzielono pomocy.

Próby rozwiązania patowej sytuacji podejmował wielkopolski Narodowy Fundusz Zdrowia. Od ubiegłego roku ogłosił aż sześć konkursów na utworzenie oddziału okulistyki dziecięcej. Jednak kolejne postępowania kończyły się niepowodzeniem. Ostatecznie na ostatni konkurs zgłosiło się tylko Centrum Świętego Jerzego.

To doskonale wyposażona i przygotowana klinika, ale do rozwiązania ma jeszcze jeden problem. NFZ oszacował, że do izby przyjęć dziennie trafiać będzie dwóch pacjentów. I na tylu przekaże klinice pieniądze. Centrum uważa, że to o jedną trzecią za mało, dlatego, by pokryć wszystkie koszty, rozszerzy działalność w ramach innych świadczeń. Centrum poprowadzi oddział do końca 2011 roku. Potem NFZ rozpisze nowy konkurs – podaje „Głos Wielkopolski”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.