PARTNER PORTALU
  • BGK

Olsztyn oddaje krew przed długim weekendem

  • bad    7 sierpnia 2014 - 17:56
Olsztyn oddaje krew przed długim weekendem

Sezon urlopowy nie wszystkim kojarzy się z wypoczynkiem. Już za kilka dni kolejny długi weekend, a wraz z nim wzmożony ruch turystyczny na Warmii i Mazurach. To także czas zwiększonego zapotrzebowania na krew, której rezerwy są ograniczone.
O skali problemu najlepiej zdają sobie sprawę pracownicy medyczni, dla których każda jednostka krwi jest bezcenna w procesie leczenia i ratowania życia. Olsztyńska poliklinika - inicjator wakacyjnej zbiórki krwi - wraz z regionalnym centrum krwiodawstwa zachęcają wszystkich potencjalnych kandydatów do honorowego krwiodawstwa.

Czytaj też: Polskie szpitale coraz piękniejsze i nowocześniejsze. Zobacz zdjęcia

- Ludzkiej krwi nie można wyprodukować. Jedynym jej źródłem może być drugi człowiek. Pobranie krwi zajmuje zaledwie kilka minut, a można tym samym uratować komuś życie - tłumaczą organizatorzy akcji.

Jak wyjaśnia Ewa Kujawska, pracownik działu serologii warmińsko-mazurskiego centrum onkologii - zapotrzebowanie istnieje nie tylko w stanach nagłych. Znaczne ilości krwi i jej składników wykorzystujemy w przypadku chirurgii onkologicznej i hematologii.

Do udziału w akcji zaproszeni zostali także przedstawiciele lokalnych służb mundurowych - policji, straży granicznej, straży pożarnej, służby więziennej oraz izby celnej.

Czytaj też: Stolica oddaje krew

Rejestracja dawców odbywać się będzie w poniedziałek, 11 sierpnia, pomiędzy godziną 9:00 i 13:00 w patio zakładu radioterapii olsztyńskiej polikliniki. Krew oddać może każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat ważąca co najmniej 50 kg oraz posiadająca aktualny dowód tożsamości.

Dorosły człowiek posiada około 5 litrów krwi. Jednorazowo pobrane może zostać 450 ml, czyli nie więcej niż 10 procent ilości krążącej w organizmie. Pobranie jest zabiegiem bezbolesnym, a braki uzupełniane są przez organizm w zaledwie kilka godzin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.