PARTNER PORTALU
  • BGK

Omijają prawo, by ratować życie

  • Przegląd prasy/Dziennik Polski    21 października 2013 - 06:48
Omijają prawo, by ratować życie

O przeżyciu osób z zawałem serca czy udarem mózgu często decydują minuty. Tymczasem takich chorych ratownicy powinni najpierw zawieźć do szpitalnego oddziału ratunkowego, by ten skierował ich do specjalistycznej placówki.
Ale na szczęcie tego nie robią, zyskując w ten sposób 60-90 minut - podkreśla „Dziennik Polski", który spytał, czy małopolscy ratownicy łamią prawo, omijając SOR?

„To pytanie retoryczne. Naszym najważniejszym obowiązkiem jest ratowanie życia" - odpowiada Andrzej Kopta z Krakowa, wiceprezes Społecznego Komitetu Ratowników Medycznych, walczącego o zmianę absurdalnych przepisów.

Ratowników nie satysfakcjonują sugestie resortu zdrowia, że zgodnie z prawem można omijać SOR i zwracać się dyspozytora pogotowia. Jak wskazują, takie konsultacje zajmują też sporo bezcennego czasu, a ponadto tylko jednoznaczne regulacje skutecznie chronią zespoły karetek przy ewentualnych postępowaniach w sądzie.

Dalsze kroki resortu zdrowia zależą od wyników konferencji z udziałem m.in. krajowego konsultanta ds. ratownictwa, która odbędzie się 28 listopada w Krakowie. - zapowiada „DP".

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.