PARTNER PORTALU
  • BGK

Opaski dla dobra pacjentów

  • ZWI    13 września 2012 - 12:59
Opaski dla dobra pacjentów

Już niebawem szpitale będą miały obowiązek identyfikowania danych pacjentów za pomocą drukowanych opasek na rękę. Nowe zasady określać będzie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 27 kwietnia 2012, które po zakończeniu konsultacji społecznych, oczekuje na zatwierdzenie przez Rządowe Centrum Legislacji. Warto, aby szpitale wykorzystały ten czas na przygotowania do zmian.
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczący warunków zaopatrywania pacjentów szpitala w znaki identyfikacyjne oraz sposobu postępowania w razie stwierdzenia braku tych znaków został przekazany do uzgodnień zewnętrznych.

Obrady nad projektem trwają już od 27 kwietnia 2012, a ostateczny termin ich zakończenia nie został jeszcze wyznaczony. Szpitale mają zatem szansę wykorzystania okresu procesu decyzyjnego w Ministerstwie Zdrowia do dokładnego przygotowania się do wprowadzenia systemu automatycznej identyfikacji pacjentów i personelu. Dyrektorzy placówek mogą przeprowadzić szczegółowe rozpoznanie rynku i zapoznać się z dostępnymi ofertami sprzętu do drukowania opasek na rękę oraz etykiet laboratoryjnych.

Bezpieczeństwo pacjentów

Wprowadzenie do szpitali urządzeń identyfikacyjnych przyczyni się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa pacjentów. Personel medyczny będzie mógł dokładnie kontrolować przypisywanie danych do pacjenta bez ryzyka popełnienia błędu podczas ręcznego wypisywania dokumentów. Opaski na rękę zawsze znajdują się przy pacjencie, na jego nadgarstku, dzięki czemu nie zostanie on narażony na możliwość zamiany karty. W szpitalu często liczy się każda sekunda, dlatego wydruk danych na opasce identyfikacyjnej powinien być natychmiastowy.

Opaski na nadgarstki powinny być przystosowane do druku termicznego oraz pokryte specjalną powłoką przeciwdrobnoustrojową, chroniącą materiał przez gronkowcem złocistym i innymi bakteriami należącymi do najważniejszych przyczyn infekcji w szpitalach.

Bezpieczeństwo danych


Bardzo ważnym aspektem zachowania bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego, jest również odpowiednie etykietowanie próbek laboratoryjnych, leków czy znakowanie dokumentów. Niewielkie drukarki biurkowe są wygodnym rozwiązaniem do etykietowania probówek, torebek i innych pojemników w laboratorium.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.