PARTNER PORTALU
  • BGK

Opieka nad starszymi coraz bardziej się profesjonalizuje

  • PAP/Dziennik Gazeta Prawna    14 października 2014 - 07:26
Opieka nad starszymi coraz bardziej się profesjonalizuje

Opieka nad osobami starymi i niesamodzielnymi coraz bardziej się profesjonalizuje.
To, że przy opiece nad najstarszymi coraz częściej sięgamy po profesjonalną pomoc, to skutek nie tylko naszej coraz większej zamożności, zapracowania i oddalenia od rodziców, często mieszkających w innym mieście lub kraju, ale też rosnącej świadomości, jak takie usługi powinny wyglądać - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Idziemy śladem krajów, które od wielu lat mierzą się z problemem starzejącego się społeczeństwa. Tym, co nas od nich odróżnia, jest to, że niechętnie oddajemy rodziców do domów opieki. Na popularności zyskuje profesjonalna opieka domowa.

Czytaj też:  Jak realizujemy politykę senioralną w naszym kraju?

Mocno rozwija się też rynek teleopieki, czyli zdalnego monitoringu stanu zdrowia podopiecznych. Krzysztof Bruski, prezes Polskiego Centrum Opieki, wskazuje, że to rozwój w tempie kilku procent miesięcznie.

Jak wynika z prognozy demograficznej GUS, w Polsce jest zaledwie około 250 lekarzy posiadających specjalizację z geriatrii i około 300 pielęgniarek z podobną specjalizacją. Tymczasem zgodnie z założeniami polityki ludnościowej potrzeba minimum 800 samych lekarzy geriatrów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.