PARTNER PORTALU
  • BGK

Opieka okołoporodowa przynosi efekty

  • Przegląd prasy/ Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia    8 listopada 2012 - 09:35
Opieka okołoporodowa przynosi efekty

W środę (7 listopada) marszałek Rafał Jurkowlaniec przedstawił efekty programu poprawy opieki okołoporodowej prowadzonego od czterech lat przez samorząd województwa.
Główny Urząd Statystyczny podał, że w 2011 roku na Dolnym Śląsku wskaźnik umieralności noworodków w pierwszym tygodniu po porodzie wyniósł 6,9 promila. W ciągu ostatnich czterech lat, od kiedy w województwie działa program usprawniający opiekę okołoporodową, wskaźnik spadł o 2,4 promila.

W szpitalach uczestniczących w programie w ubiegłym roku 421 kobiet urodziło ze znieczuleniem zewnątrzoponowym, a do końca III kwartału obecnego roku już 746.

Konieczne okazało się usprawnienie komunikacji między oddziałami położniczymi i dziecięcymi oddziałami intensywnej opieki, tak by te o niższym poziomie referencyjności mogły szybko znaleźć oddział, który przejmie ich pacjentkę lub noworodka. Do realizacji tego celu urząd marszałkowski wybrał nie zbudowanie międzyszpitalnej sieci komputerowej, ale zakup faksów. Za blisko 9 tys. zł kupiono ich ponad 30.

Zakup faksów rekomendował marszałkowi m.in. prof. Mariusz Zimmer, wojewódzki konsultant ginekologii i położnictwa. Faksy bowiem to pomysł sprawdzony w innych regionach Polski, między innymi na Lubelszczyźnie, która ma najwyższy standard opieki okołoporodowej.

Więcej: www.gazeta.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.