PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole: Nowoczesna domaga się 140 mln zł dla opolskiego NFZ

  • PAP/JS    20 lutego 2018 - 21:45
Opole: Nowoczesna domaga się 140 mln zł dla opolskiego NFZ
Podczas konferencji prasowej Piotr Wach, wiceprzewodniczący Nowoczesnej w województwie opolskim powiedział, że mieszkańcy województwa są pokrzywdzeni przez system stosowany w ministerstwie zdrowia (fot. Piotr Wach/twitter)

Zdaniem opolskich polityków Nowoczesnej, region otrzymuje o 140 mln złotych za mało na ochronę zdrowia w stosunku do liczby osób uprawnionych do leczenia. Na konferencji prasowej namawiali mieszkańców województwa, by w tej sprawie pisali listy do ministra zdrowia.
Podczas konferencji prasowej Piotr Wach, wiceprzewodniczący Nowoczesnej w województwie opolskim powiedział, że mieszkańcy województwa są pokrzywdzeni przez system stosowany w ministerstwie zdrowia, na podstawie którego przyznawane są środki poszczególnym regionom.

"Algorytm, dzięki któremu przyznaje się pieniądze, jest oparty na liczbie osób ubezpieczonych. Na jego podstawie, naszemu regionowi przypada 2,4 proc. budżetu NFZ. Tymczasem osób uprawnionych i korzystających z opieki medycznej jest u nas 2,6 proc. Te 0,2 procenta różnicy oznacza rocznie 140 mln złotych mniej dla naszych szpitali i przychodni. Jakie są skutki braku tych pieniędzy mogliśmy się przekonać podczas ostatnich protestów lekarzy. Skoro do ministra nie docierają oficjalne statystyki i raporty NIK, to może dotrą listy od naszych mieszkańców" - uważa Wach.

Działacze Nowoczesnej udostępniają na swoich stronach i profilach społecznościowych wzory pism do ministra. W miastach, gdzie braki lekarzy były najmocniej odczuwalne - Nysie, Kluczborku, Oleśnie i Namysłowie, mają być zorganizowane uliczne akcje zbierania podpisów pod listami, które później zostaną wysłane na adres ministerstwa.

Wach przypomniał, że na początku lutego wspólne stanowisko w sprawie podwyższenia wskaźnika ministerialnego algorytmu dla województwa opolskiego podjęli uczestnicy Konwentu Starostów województwa opolskiego i dyrektorzy szpitali.

"Premier Morawiecki zapewnia, że budżet państwa jest w doskonałym stanie, podobnie jak cała gospodarka. Tym bardziej liczymy na szybką reakcję pana ministra i przywrócenie normalnego traktowania przez ministerstwo i NFZ naszego województwa i jego mieszkańców" - powiedział Wach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.