PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole: Uruchomiono pierwszą w regionie pracownię tomografii PET-TK

  • PAP/AT    9 marca 2017 - 07:12
Opole: Uruchomiono pierwszą w regionie pracownię tomografii PET-TK
Opolskie Centrum przyjmuje najwięcej pacjentów onkologicznych z pośród wszystkich placówek tego typu w województwie opolskim (fot.pixabay.com)

• Opolskie Centrum Onkologii uruchomiło pierwszą w regionie pracownię tomografii komputerowej PET-TK, pomocną m.in. w walce z nowotworami.
• Do tej pory pacjenci z województwa opolskiego na badania specjalistyczne musieli jeździć do województw ościennych.
"Badanie PET-TK jest szczególnie istotne w diagnostyce nowotworowej, bo pozwala zidentyfikować zmiany, które nie zostałyby wychwycone przez inne metody diagnostyczne. Pozwala też określić, czy zmiana ma charakter złośliwy, nawet wtedy, gdy inne metody zawodzą. Wreszcie, pozwala na lokalizację guza pierwotnego w sytuacji istnienia przerzutów o nieznanym punkcie wyjścia, jeżeli nie jest to możliwe przy użyciu innych dostępnych badań" - tłumaczył dr Wojciech Redelbach, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii.

"Pozytonowa tomografia emisyjna połączona z tomografią komputerową - czyli PET - to obecnie najbardziej nowoczesna metoda diagnostyki obrazowej, która w dodatku jest szybka, bezbolesna i bezpieczna dla pacjenta. Coraz częściej jest wykorzystywana także przy planowaniu radioterapii i kontroli jej skuteczności. Jej jedyną wadą są ogromne koszty związane ze zbudowaniem specjalnego pomieszczenia oraz te związane z jego zakupem. To dlatego w Polsce wciąż brakuje tego typu pracowni. Dla porównania, w sąsiednich Czechach wykonuje się mniej więcej tyle samo procedur PET-TK w liczbach absolutnych co w całej Polsce" - dodał dr Krzysztof Fujak, prezes firmy, która wybudowała pracownię na terenie dzierżawionym od szpitala.

Zdaniem przedstawicieli firmy zapotrzebowanie na badanie PET-TK stale rośnie. W 2012 r. w całej Polsce łącznie wykonano 29 346 tych badań. W 2014 r. zrealizowano 34 174 badań, a w 2015 r. już 46 000. Łącząc to z prognozą GUS na lata 2016, 2018, 2024, 2029 prognozę zapotrzebowania na świadczenia PET na poziomie od prawie 64 000 w 2016 r. do ponad 66 000 w 2029 r.

Opolskie Centrum przyjmuje najwięcej pacjentów onkologicznych z pośród wszystkich placówek tego typu w województwie opolskim. W 2012 r. łącznie przyjęło 1 652 pacjentów z rozpoznaniem nowotworu, co stanowiło jedną trzecią wszystkich pacjentów onkologicznych w regionie. Według przedstawicieli firmy, opolska pracownia może rocznie wykonać kilkaset badań, jednak ich realna liczba będzie uzależniona od kontraktów z NFZ. Do tej pory pacjenci z opolskiego, aby przejść badania PET-TK musieli jechać do Wrocławia lub Gliwic.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.