PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole. Wcześniaki pod specjalnym nadzorem. Szpital odebrał nowy sprzęt

  • PAP/KDS    9 lutego 2018 - 17:05
Opole. Wcześniaki pod specjalnym nadzorem. Szpital odebrał nowy sprzęt
Wicemarszałek województwa, Roman Kolek podkreślił, że polityka wspierania zdrowia najmłodszych i ich mam wpisuje się w regionalny program "Opolskie dla rodziny". (fot.pixabay.com)

Kilkadziesiąt nowoczesnego urządzeń do opieki nad wcześniakami otrzymało Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zdradził, że stare urządzenia trafią do szpitala położniczego na Madagaskarze.
Do Opola trafiło ponad 60 urządzeń niezbędnych do opieki nad wcześniakami. Są to m.in. inkubatory różnych typów, respirator, kardiomonitor wieloczynnościowy, nowoczesny sprzęt do USG z kolorowym monitorem, aparat EEG czy lampa do fototerapii.

- Nowy sprzęt na Oddziale Neonatologicznym stanowi blisko połowę całej aparatury medycznej wykorzystywanej na oddziale, na którym przebywają noworodki. Korzystamy teraz z nowocześniejszego i lepszego sprzętu medycznego. Dzięki dotacji zakupiliśmy również system do nieinwazyjnej kontrolowanej terapii termicznej oraz aparat EEG, których wcześniej nie posiadaliśmy - wyliczał na piątkowej konferencji prasowej dyrektor szpitala Edward Puchała.

Czytaj więcej: Łukasz Szumowski, minister zdrowia spokojny o sytuację szpitali. "Lekarze wrócą do pracy"

Większość nowej aparatury medycznej jest wykorzystywana na Pododdziale Patologii Noworodków, na którym przebywają dzieci przedwcześnie urodzone. W ubiegłym roku na wcześniaki stanowiły 13,3 proc. wszystkich urodzonych 3 239 w opolskim szpitalu dzieci.

- Wcześniaki po urodzeniu mogą ważyć nawet poniżej jednego kilograma. Muszą przebywać w inkubatorze, ich funkcje życiowe wspomaga i podtrzymuje ta specjalistyczna aparatura. Zmagają się z wieloma problemami zdrowotnymi, do których należą m.in. zaburzenia oddychania, zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążenia, niedokrwistość, wady serca i wzroku. W takiej sytuacji nowoczesny sprzęt jest niezastąpiony - wyjaśniała Zofia Kucharska, lekarka kierująca Oddziałem Neonatologicznym. 

Wicemarszałek województwa, Roman Kolek podkreślił, że polityka wspierania zdrowia najmłodszych i ich mam wpisuje się w regionalny program "Opolskie dla rodziny", w ramach którego prowadzone są badania prenatalne, szkoły rodzenia czy szczepienia.

Wicemarszałek poinformował też, że wycofany ze szpitala w Opolu starszy sprzęt trafi do szpitala położniczego na Madagaskarze w ramach pomocy humanitarnej. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.