PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie ma już swoje pogotowie lotnicze

  • aw    30 listopada 2016 - 15:13
Opolskie ma już swoje pogotowie lotnicze
Helikopter ratowniczy wart był 28 mln zł (fot.opolskie.pl)

30 listopada, po ośmiu latach starań, ruszyła w woj. opolskim śmigłowcowa baza Służby Ratownictwa Medycznego. Już pierwszego dnia rano ratownicy otrzymali wezwanie i helikopter poleciał na swoją pierwszą akcję.
– Helikopter wart 28 mln zł będzie już u nas na stałe, będzie służył naszym mieszańcom. Oby jak najmniej było zdarzeń, w których trzeba go będzie wykorzystywać, ale ważne jest, że taki sprzęt u nas jest i możemy z niego korzystać. Cieszę się, że po impulsie ze strony przewodniczącego sejmiku Norberta Krajczego udało nam się wspólnie do tego momentu doprowadzić – mówił podczas inauguracji w Polskiej Nowej Wsi działalności bazy marszałek Andrzej Buła. – To ważny moment dla nas wszystkich.

Przewodniczący sejmiku Norbert Krajczy podkreślał natomiast, że prawdziwym ojcem tego sukcesu i doprowadzenia do szczęśliwego finału jest prof. Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. – To on za tym chodził i tego pilnował, bo też mu na tym bardzo zależało – mówił. - Teraz najistotniejsze jest to, że baza już działa. To przykład dobrej współpracy rządu i samorządu.

Przygotowanie bazy tymczasowej zostało sfinansowane przez dyrekcję Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, natomiast bazę docelową za około 6,5 mln zł sfinansuje samorząd województwa. Helikopter został kupiony z pieniędzy unijnych i wymogiem programu operacyjnego było, że baza musi rozpocząć działalność do końca 2016 roku.

Przypomnijmy, że 18 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego podpisano umowę w sprawie przekazania z budżetu województwa opolskiego dotacji w kwocie 6,45 mln złotych na budowę bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem. Podpisanie umowy pozwoliło Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu na uruchomienie procedur, skierowanych na utworzenie bazy.

- Ostatnie województwo rozpoczyna dzisiaj dyżur – mówił dyrektor Robert Gałązkowski. – W ostatnim czasie pokazaliście, że potraficie z tego środka ratowniczego korzystać, dlatego też macie już swój, ale i polskiego ratownictwa medycznego śmigłowiec, który o godzinie 10 zgłosił pełną gotowość do wykorzystania. Ratownik medyczny Michał Sajkowski, członek załogi nowego śmigłowca podkreśla, że helikopter do 15 minut potrafi objąć okrąg o średnicy około 60 km. - Możemy bardzo szybko dotrzeć do pacjenta i przewieźć go do odpowiedniego szpitala. To maszyna, która daje czas w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia – mówi.

Uroczystości w Polskiej Nowej Wsi zakończyły się przed godziną 11, a już za chwilę ratownicy otrzymali pierwsze wezwanie i helikopter poleciał na akcję.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.