PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie. Sejmik zaapelował o większe fundusze na ochronę zdrowia

  • pt/pap    27 września 2016 - 18:09
Opolskie. Sejmik zaapelował o większe fundusze na ochronę zdrowia
Za przyjęciem apelu głosowało 21 radnych, dwaj wstrzymali się od głosu (fot.opolskie.pl)

Sejmik województwa opolskiego zaapelował do rządu oraz Narodowego Funduszu Zdrowia o zwiększenie planu finansowego opolskiego oddziału NFZ, w szczególności w zakresie chirurgii naczyniowej.
"Permanentne niedofinansowanie systemu ochrony zdrowia skutkuje pogarszaniem dostępu do świadczeń zdrowotnych oraz stanowi ryzyko pogarszania stanu zdrowia mieszkańców regionu, który z uwagi na najszybciej postępujący proces starzenia wymaga adekwatnego poziomu finansowania ze środków publicznego płatnika, jakim w chwili obecnej jest Narodowy Fundusz Zdrowia" - czytamy w apelu, przyjętym  przez opolski sejmik.

Za przyjęciem apelu głosowało 21 radnych, dwaj wstrzymali się od głosu.

Uzasadniając apel, przewodniczący sejmiku Norbert Krajczy oraz wicemarszałek województwa Roman Kolek wskazywali, iż pod względem środków na ochronę zdrowia Opolskie jest wśród najsłabiej dofinansowanych województw. Np. na usuwanie katarakty region otrzymał w tym roku 300 tys. zł, podczas gdy sąsiednie woj. śląskie 6 mln zł.

"Sytuacja jest bardzo trudna, bo NFZ zapowiedział, że pieniędzy więcej nie będzie, a to oznacza coraz trudniejszy dostęp do świadczeń medycznych, długie kolejki oczekujących. Poza tym województwo odznacza się dużą ilością mieszkańców w starszym wieku, a ich leczenie jest dużo droższe" - uzasadniał wicemarszałek Kolek.

Niedoszacowanie zabiegów chirurgii naczyniowej

Krajczy zwracał uwagę na niedoszacowanie zabiegów chirurgii naczyniowej. W Opolskiem na jednego mieszkańca przypada w tej dziedzinie średnio 10 zł, podczas gdy w woj. śląskim jest to 12 zł, w dolnośląskim 16 zł, w mazowieckim 19 zł.

"Mieszkańcy mają więc zdecydowanie gorszy dostęp do świadczeń zdrowotnych. Może to wpływać na gorsze wyniki leczenia oraz skutkować występowaniem powikłań naczyniowych i częstszym podejmowaniem dramatycznych decyzji o amputacji kończyn" - ocenił przewodniczący sejmiku.

Do podjęcia apelu zachęcała też dyrektor opolskiego oddziału NFZ Grażyna Kowcun, wyjaśniając, że sytuacja finansowa funduszu ma związek z wyludnianiem się województwa.

Apel sejmiku jest adresowany do premier Beaty Szydło, ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła oraz prezesa NFZ Andrzeja Jacyny.

W przyjętej uchwale radni napisali m.in. że świadczenia w zakresie chirurgii naczyniowej na Opolszczyźnie udzielane są w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu - wielospecjalistycznym szpitalu, dla którego organem tworzącym jest samorząd woj. opolskiego, oraz w szpitalu AHP (American Heart of Poland), posiadającym swój oddział w Nysie.

Zwiększenie dostępu do świadczeń

Działanie obu tych oddziałów w minionych dwóch latach pozwoliło na zwiększenie dostępu do świadczeń tego zakresu. Ponieważ jednak świadczenia nie uzyskały finansowania na odpowiednim poziomie, ze strony AHP pojawiły się roszczenia dotyczące zapłaty za świadczenia wykonane ponad poziom umów z NFZ.

Opolscy radni uważają, iż równoległe działanie dwóch podmiotów udzielających świadczeń w zakresie chirurgii naczyniowej to optymalne zabezpieczenie zdrowotne, które zapewnia dobry dostęp do świadczeń wszystkim mieszkańców regionu - wymaga jednak odpowiedniego finansowania, stąd apel sejmiku o zwiększenie kontraktu NFZ na takie świadczenia w obu oddziałach chirurgii naczyniowej.

"Rozwiązanie to zapewni dalsze funkcjonowanie obu placówek medycznych, których działalność znalazła odzwierciedlenie w mapie potrzeb zdrowotnych dla woj. opolskiego" - czytamy w uchwale.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.