Opolskie: województwo przekazało szpitalom 58 mln zł na inwestycje

Opolskie szpitale przeprowadzą inwestycje o łącznej wartości 88,5 mln złotych. Z tej kwoty 58 mln złotych to dotacja samorządu województwa w ramach RPO. W czwartek (24 sierpnia) podpisano umowy między urzędem marszałkowskim a dyrektorami placówek.
Opolskie: województwo przekazało szpitalom 58 mln zł na inwestycje
W czwartek (24 sierpnia) podpisano umowy między urzędem marszałkowskim a dyrektorami placówek (fot. umwo.opole.pl)

Z dofinansowania skorzysta trzynaście szpitali, które będą realizowały 27 projektów. Największą ich część stanowią inwestycje związane z leczeniem chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów złośliwych; anestezjologii i intensywnej terapii, opieki nad matką i dzieckiem oraz opieki nad osobami starszymi.

"Cieszę się, że ponad 60 procent środków trafi do jednostek powiatowych. Dzięki temu mieszkańcy z miejscowości oddalonych od dużych miast będą mieli zdecydowanie większe szanse na dostęp do nowoczesnej i profesjonalnej opieki medycznych w szpitalach położonych blisko ich miejsca zamieszkania" - powiedział podczas uroczystości podpisywania umów marszałek województwa Andrzej Buła.

Jedną z największych inwestycji w ramach programu będzie realizował Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, który zamierza kosztem 10,5 mln złotych zakupić nowoczesny sprzęt i wyposażenie dla anestezjologii, okulistyki oraz chirurgii naczyniowej. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu za 12,5 mln złotych planuje m.in. przebudowę i doposażenie oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz oddziału ginekologiczno-położniczego.

Blisko pięć milionów złotych zainwestuje Zespół Opieki Zdrowotnej w Nysie w wyposażenie i odtworzenie sprzętu na kilku oddziałach szpitalnych. "To dla nas szczególnie ważna sprawa. Coraz częściej odnosimy wrażenie, że producenci drogiego i wyjątkowo wyspecjalizowanego sprzętu w jakiś sposób ograniczają jego żywotność do ściśle określonej liczby kliknięć. Po ich wykonaniu zakup nowego sprzętu lub jego generalna modernizacja staje się koniecznością" - tłumaczył dr Norbert Krajczy, dyrektor nyskiej placówki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE