PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostrowiec Świętokrzyski. Darmowe badania cytologiczne dla kobiet

  • KDS    14 sierpnia 2017 - 10:10
Ostrowiec Świętokrzyski. Darmowe badania cytologiczne dla kobiet
Dzięki jednej z podpisanych z gminą umów mieszkanki Ostrowca mają szansę skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych, organizowanych przez Stowarzyszenie Amazonka (fot. pixabay.com)

Mieszkanki Ostrowca Świętokrzyskiego będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych. Miasto zorganizuje też konferencję dotyczącą profilaktyki cukrzycy. To dwa najważniejsze przedsięwzięcia prozdrowotne, które otrzymały dofinansowanie z miejskich pieniędzy.
- O tym, że zdrowie jest najważniejsze i najcenniejsze nikogo nie trzeba przekonywać. Dlatego profilaktyka zdrowotna oraz tego typu kampanie są dla mnie tak ważne. Zdrowi i szczęśliwi mieszkańcy to nasz priorytet i mimo, że zadania z zakresu służby zdrowia nie podlegają prezydentowi, to na ile mogę wpieram je  - mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego

Dzięki jednej z podpisanych z gminą umów mieszkanki Ostrowca mają szansę skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych, organizowanych przez Stowarzyszenie Amazonka.

- Cytologia, to badanie, które polega na mikroskopowej ocenie komórek pobranych z szyjki macicy. Dzięki niemu można wykryć stany przedrakowe i zapobiec tej chorobie – wyjaśnia Danuta Ogórek, prezes Stowarzyszenia „Ostrowiecki Klub Amazonka” – Nasze działania mają pomóc w zwiększeniu świadomości kobiet w tej materii, a docelowo ograniczyć ilość zgonów spowodowanych rakiem szyjki macicy. Pamiętajmy, że jeśli zmiany zostaną wykryte odpowiednio wcześnie, istnieje szansa na ich całkowite wyleczenie – dodaje.

Kolejnym punktem ma zdrowotnej mapie miasta jest zaplanowana na październik konferencja, podczas której mieszkańcy poznają metody zapobiegania cukrzycy. Jak zdradzają organizatorzy, podczas spotkania zostaną zaprezentowane nowinki medyczne w tym zakresie, pokazana zostanie rola zdrowego trybu życia, stosowanie odpowiedniej diety oraz rola aktywności fizycznej. Osoby chore przejdą instruktaż jak radzić sobie z chorobą na co dzień. W trakcie konferencji będzie można wykonać pomiar cukru we krwi oraz skorzystać z porad specjalistów.

- Mamy nadzieję, ze tematyka naszej konferencji zaciekawi mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego i dotrze do osób chorych na cukrzycę, którzy tym samym przełamią wstyd związany z tą chorobą. Cukrzyca dotyka całe rodziny i mimo, że jest dość powszechna wykrywana jest często dość późno, a jej objawy spotykają się niejednokrotnie z niezrozumieniem społecznym. Dlatego tak ważne jest podnoszenie świadomości społecznej w tym temacie – mówi Anna Gierczak z ostrowieckiego oddziału Stowarzyszenia Diabetyków.

Warto przypomnieć, że radni miejscy włączyli się w realizację działań podnoszących świadomość i stan zdrowia mieszkańców. Byli inicjatorami wprowadzenia w Ostrowcu Świętokrzyskim akcji bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom. Na ten cel w latach 2015- 2016 z budżetu gminy przeznaczono 100 tysięcy złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.