PARTNER PORTALU
  • BGK

Oto jedna z największych inwestycji w historii Dolnego Śląska

  • bad    15 września 2014 - 15:56

Budowa szpitala na wrocławskich Stabłowicach zbliża się do końca. Wykonawca robót zgodnie z harmonogramem zakończył prace związane z wykonaniem budynku szpitala oraz lądowiska dla helikopterów.
Nowy Szpital Wojewódzki to jedna z największych inwestycji w historii samorządu Dolnego Śląska. Koszt dokumentacji, budowy oraz wyposażenia placówki, która będzie służyła wszystkim mieszkańcom naszego województwa to ok. 380 mln zł.

Budowa szpitala podzielona została na trzy etapy. Pierwszy, związany z pracami fundamentowymi zakończono w czerwcu 2011 roku. Drugi etap polegający na wybudowaniu szpitala, lądowiska oraz zagospodarowaniu terenu wokół, symbolicznie podsumowali dziś marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski i wicemarszałek Jerzy Michalak.

Czytaj też: Będzie nowy szpital w Prudniku?

- Budując Nowy Szpital Wojewódzki samorząd Dolnego Śląska inwestuje w podniesienie jakości opieki zdrowotnej wszystkich mieszkańców regionu. Nie ma lepiej ulokowanych pieniędzy niż zdrowie Dolnoślązaków. Jestem przekonany, że ten szpital będzie służył nam wszystkim przez kolejne kilkadziesiąt lat i z niecierpliwością czekam na rozpoczęcie jego działalności - podkreślił marszałek Przybylski.

Trzeci, ostatni etap obejmujący zakup wyposażenia medycznego i biurowego oraz wyposażenie informatyczne placówki rozpocznie się w IV kwartale 2014 r.

Czytaj też: Obwodnica Wrocławia coraz bliżej (zdjęcia)

- Z początkiem sierpnia rozpoczęły się odbiory wykonanych robót, które potrwają zgodnie z harmonogramem do końca września. Teraz czeka nas okres intensywnych prac związanych z zakupem sprzętu oraz wyposażeniem medycznym oraz oprogramowaniem teleinformatycznym - powiedział wicemarszałek Jerzy Michalak.

Łączny czas trwania I oraz II etapu budowy wyniósł łącznie 45 miesięcy. Roboty zrealizowano zgodnie z harmonogramem i zostały ukończone w terminie. Zakończenie drugiego etapu budowy oznacza, że Szpital otrzymał pozytywne opinie - Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. III etap budowy szpitala (związany z zakupem sprzętu i wyposażeniem placówki) będzie kosztował ok. 130 mln zł, z czego ok. 100 mln zł to koszty wyposażenia medycznego.

Nowy szpital wojewódzki został zbudowany w zachodniej części Wrocławia przy ul. Generała Emila Fieldorfa, w pobliżu autostradowej obwodnicy. W szpitalu na 550 łóżek funkcjonować będzie Szpitalny Oddział Ratunkowy, 15 oddziałów i przychodnia z 20 poradniami. Każdego roku szpital będzie w stanie przyjąć 30 tys. pacjentów gwarantując dostęp do opieki medycznej dla niemal 400 tys. Dolnoślązaków. Szpital będzie wyposażony w nowoczesne systemy informatyczne, które ułatwią pracę personelowi szpitala oraz poprawią komfort pobytu pacjentów.

Inwestorem szpitala jest powołana we wrześniu 2009 roku spółka „Nowy Szpital Wojewódzki". Budowa szpitala jest finansowana z budżetu województwa dolnośląskiego oraz z przyznanego już kredytu zaciągniętego przez spółkę w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.