Otwarcie wyremontowanego bloku operacyjnego w Opolu

Wyremontowany gruntownie blok operacyjny w Opolskim Centrum Onkologii uroczyście otwarto w poniedziałek. Pierwsi pacjenci będą mogli być na nim operowani za dwa tygodnie, po odbiorach technicznych. Remont bloku kosztował 8 mln zł.
Otwarcie wyremontowanego bloku operacyjnego w Opolu

Dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii Wojciech Redelbach powiedział, że podczas modernizacji zlikwidowano wszystkie stare instalacje - od wodno-kanalizacyjnej, przez elektryczną, klimatyzację czy wentylację, oraz wyburzono szereg ścian.

„Przede wszystkim zmieniono jednak całkowicie technologię podłóg - nowe są wykonane z żywic lanych, odporne na ścieranie czy plamienie. Do tego na ścianach i sufitach mamy panele pokryte powłoką antybakteryjną z jonami srebra" - wyjaśnił Redelbach.

Blok składa się w sumie z trzech sal - dwóch pełnozakresowych operacyjnych i jednej, która może służyć do np. wykonywania zabiegów z zakresu chirurgii piersi czy - w przyszłości - do zabiegów laparoskopowych. „Są też w sumie trzy stoły operacyjne, a były dwa. Potencjał zatem wzrósł" - stwierdził Redelbach.

Podczas remontu dobudowano dodatkową kondygnację, którą przeznaczono na urządzenia techniczne. Wyremontowany blok został też doposażony. Dokupiono m.in. stół operacyjny, aparat do znieczuleń, oprzyrządowanie chirurgiczne, dwa kardiomonitory.

W każdej z sal podłączono również instalację, która w przyszłości umożliwi podłączanie kamer i łączenie się przez internet z innym ośrodkiem w trakcie zabiegów.

„To rozwiązanie, którego jeszcze nie ma, ale dzięki wbudowanym instalacjom będziemy mogli je wprowadzić w przyszłości" - wyjaśnił szef opolskiej placówki onkologicznej.

Funkcjonujący dotychczas w Opolskim Centrum Onkologii blok operacyjny oddano do użytku w 1988 r. Przeprowadzono na nim w sumie ok. 30 tys. operacji. Nie spełniał już jednak stawianych przez resort zdrowia wymogów i musiał być remontowany.

Modernizacja zaczęła się w sierpniu ub. roku, a skończyła w marcu. Obecnie trwają odbiory techniczne. Odnowiona jednostka ma zacząć działać do dwóch tygodni.

Wojciech Redelbach podał, że w trakcie prac remontowych zabiegi odbywały się planowo, na tymczasowym bloku. „Rocznie do tej pory wykonywaliśmy w sumie około dwóch tysięcy operacji. Myślę, że po uruchomieniu bloku będzie można zwiększyć tę ilość o kilkaset" - dodał dyrektor centrum.

W uroczystym otwarciu wziął udział m.in. władze samorządowe regionu, opolscy parlamentarzyści oraz dyrektorzy wielu szpitali z regionu. Jedną z nowych sal operacyjnych poświęcił też obecny na uroczystości bp opolski Andrzej Czaja.

Marszałek woj. opolskiego Józef Sebesta podkreślał, że cały remont opolska placówka onkologiczna wykonała za własne pieniądze - w sumie 8 mln zł, bez sięgania po wsparcie czy dotacje.

„W trudnych czasach, gdy ciężko jest dopiąć budżety, to rzecz warta pochwały" - powiedział Sebesta.

„Pieniądze te pochodziły z odpisów amortyzacyjnych. Gromadziliśmy je co roku na koncie i dzięki temu udało się zebrać taką sumę" - wyjaśnił Wojciech Redelbach.

Nowo otwarty blok operacyjny poświęcono pamięci wieloletniego ordynatora Oddziału Chirurgii Onkologicznej Opolskiego Centrum Onkologii, dr Stanisława Przywary. Pamiątkową tablicę odsłoniła córka lekarza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE