PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarto Centrum Kliniczno-Dydaktyczne w Łodzi

  • pap    10 października 2014 - 09:55
Otwarto Centrum Kliniczno-Dydaktyczne w Łodzi

Po 39 latach budowy otwarto w piątek w Łodzi Centrum Kliniczno-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego. Działa w nim m.in. ponad 400-łóżkowy, najnowocześniejszy szpital w Polsce.
Jak podkreślił rektor łódzkiego UM prof. Paweł Górski, jest to najnowocześniejszy szpital w Polsce. "Do użytku oddajemy pierwsze 11 klinik na dziewięciu piętrach. Sukcesywnie będziemy zagospodarowywać kolejne z 17 pięter budynku" - dodał.

Prorektor ds. nauki UM prof. Dariusz Nowak zaznaczył, że przez wiele lat niedokończony budynek szpitala był symbolem nieudacznictwa. "Wciąż pozostało do zagospodarowania ok. 60 tys. m kw. jego powierzchni.

 Czytaj też: Środowisko onkologów kwestionuje plany lokalizacji Szpitala Południowego w Warszawie

Mamy plany utworzenia tam Akademickiego Centrum Onkologii, Centrum Symulacji Medycznej i Egzaminów Medycznych - służące edukacji przyszłych lekarzy, Centrum Opieki Koordynowanej wyspecjalizowanego w opiece nad seniorami oraz Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej" - powiedział.

Kamień węgielny pod budowę Centrum Kliniczno-Dydaktycznego wmurowano w 1975 r. 17-piętrowy budynek miał pomieścić kilkanaście klinik z prawie 1500 łóżkami. Z początkiem lat 80. ub. wieku, gdy w Łodzi rozpoczęto budowę Centrum Zdrowia Matki Polki, budowa CKD wyhamowała, a potem stanęła na wiele lat.

Czytaj: Pierwszy łódzki szpital przekształcony w spółkę

Pod koniec lat 90. rząd zadecydował, aby inwestycję dokończyć. Znalazły się pieniądze, prace ruszyły, ale upadłość ogłosił wykonawca. W 2004 r. zapadła decyzja, że szpital będzie zajmował 9, a nie 17 pięter. Mimo to termin zakończenia inwestycji wielokrotnie przesuwano.

Od kilku lat w części CKD funkcjonuje m.in. Instytut Stomatologii. W 2012 r. oddano do użytku Centrum Dydaktyczne - część, w której kształcą się studenci. Znajduje się w nim m.in. aula na tysiąc osób, sale komputerowe, seminaryjne, wykładowe oraz sale z fantomami i sprzętem stomatologicznym.

W CKD działa także Zakład Diagnostyki Obrazowej, wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt - m.in. rezonans magnetyczny i tomograf komputerowy.

W kwietniu br. w 17-kondygnacyjnym budynku uruchomiono ponad 400-łóżkowy szpital, uznawany za najnowocześniejszy w regionie. Dysponuje m.in. hybrydową salą operacyjną, w której można wykonywać najbardziej skomplikowane operacje.

W CKD funkcjonują lub są w trakcie uruchamiania oddziały: chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych i diabetologii, nefrodiabetologii, oddział intensywnej opieki medycznej, dializ, kardiochirurgii, kardiologii, nefrologii i hipertensjologii, ortopedii oraz rehabilitacji.

Jak podają władze UM, od 2007 r. w ramach wieloletniego planu Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło na inwestycję ponad 200 mln zł. Uczelnia dołożyła do tej sumy prawie 32 mln zł z własnych środków. Na uruchomienie Zakładu Genetyki Klinicznej UM otrzymał ponad 11 mln z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Obecnie uczelnia ubiega się o 210 mln zł unijnego dofinansowania na otwarcie w CKD Ośrodka Onkologii Akademickiej.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi to największa uczelnia medyczna w Polsce. Powstał w październiku 2002 r. w wyniku połączenia Akademii Medycznej oraz Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • za pózźno o 35 lat?, 2014-10-16 07:53:22

    Do leda: a może dostępność do procedur nowoczesnej technologii będzie lepsza i nie będą zasłaniać się brakiem pieniędzy na benzynę oraz lekarzy będzie więcej niż jeden na cały szpital łącznie z nibykardiologią?
  • leda, 2014-10-10 21:34:25

    to koszmarny i ultradrogi moloch - pomysłodawcy należy się antyNobel. Tylko współczuć pacjentom, którzy będą musieli się tam leczyć.