PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwarto nowoczesny szpital

  • PAP    7 września 2010 - 22:04

Pierwszy w Polsce wielospecjalistyczny szpital prywatny z rozszerzoną specjalnością onkologiczno-kardiologiczną został otwarty we wtorek w podwarszawskim Otwocku.
- Położone 25 km od centrum Warszawy Europejskie Centrum Zdrowia Otwock im. Fryderyka Chopina to najnowocześniejszy technologicznie prywatny szpital o profilu onkologiczno-kardiologicznym w Polsce - powiedziała jego dyrektor, Anna Kieszkowska-Grudny.

Europejskie Centrum Zdrowia Otwock ma specjalistów w dziedzinie onkologii klinicznej, kardiologii, urologii, chirurgii onkologicznej i ginekologii. Merytorycznie ich pracę wspiera Rada Naukowa ośrodka, którą tworzą m.in.: prof. Cezary Szczylik, prof. Grzegorz Opolski, prof. Andrzej Borówka, prof. Tadeusz Orłowski, prof. Olgierd Rowiński, prof. Marek Niezgódka.

- Współczesna onkologia, w której nawet u około 60-70 proc. chorych poddawanych chemioterapii mogą wystąpić powikłania kardiologiczne, to specjalność, gdzie szczególną rolę odgrywa kardiologia - mówił prof. Cezary Szczylik. Stąd szczególny nacisk kładziony jest w ECZ Otwock na ścisłą współpracę specjalistów z zakresu onkologii klinicznej, chirurgii onkologicznej i kardiologii.

- Ścisła współpraca kardiologów i onkologów pozwala na uniknięcie powikłań kardiologicznych i skuteczne leczenie onkologiczne. Uszkodzeniu serca w trakcie chemioterapii można skutecznie zapobiegać, włączając odpowiednio wcześnie właściwe leczenie kardiologiczne - uważa prof. Grzegorz Opolski.

W szpitalu jest 86 łóżek wyposażonych w system monitorowania funkcji życiowych pacjenta, 18 stanowisk do chemioterapii oraz 4 sale operacyjne.

- Jako pierwszy ośrodek w Polsce, szpital wyposażony jest w 3-Teslowy rezonans magnetyczny, 128-rzędowy tomograf komputerowy oraz inny unikatowy na skalę Polski i Europy Środkowo-Wschodniej sprzęt - angiograf, mammograf cyfrowy z tomosyntezą obrazu (pozwala badać piersi dokładniej przy takiej samej dawce promieniowania) oraz cyfrowy sprzęt RTG i USG - mówił prof. Olgierd Rowiński.

Ale aparatura to nie wszystko - dlatego postawiono np. na autorski program muzykoterapii i psychoterapii dopasowanej indywidualnie do każdego pacjenta i jego problemu medycznego.

Dyrektor szpitala zapewnia, że aby skorzystać ze specjalistycznej opieki w otwockim ośrodku, wystarczy skierowanie od lekarza - za leczenie zapłaci NFZ.

Szpital otaczają sosnowe lasy Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Sam budynek zaprojektowany został przed ponad 70 laty jako sanatorium przez znanego architekta Edgara Norwerth'a. Po odrestaurowaniu jest objęty ochroną konserwatora zabytków. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Basia, 2010-09-26 15:08:01

    Właściciel się cieszy, bo dobrze na tym zarobi! To nie szpitali powinno przybywać, tylko wiedzy wśród społeczeństwa, jak naprawdę zapobiegać chorobom. Utrzymywanie ludzi w nieświadomości, brak chęci do samokształcenia oraz godzenie się na bezsensowne rozporządzenia i ustawy powoduje, że jesteśmy s...połeczeństwem zmanipulowanym,schorowanym i idziemy ,,na leczenie" jak owieczki na rzeź, zupełnie nie zdając sobie sprawy, że to nie tędy droga. I...szybciej umieramy... Lekarze powiedzą..,,no,cóż, zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy..."  rozwiń