PARTNER PORTALU
  • BGK

Ozorków chce nocnej opieki

  • PAP    22 lutego 2011 - 19:00
Ozorków chce nocnej opieki

Władze Ozorkowa chcą spotkać się z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia i rozmawiać o nowych zasadach udzielania nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Mają obawy, że po ich wprowadzeniu wielu mieszkańców miasta będzie miało kłopoty ze skorzystaniem z niej.
Przypominają, że do tej pory w nocy i święta mieszkańcy Ozorkowa mogli skorzystać z dwóch punktów medycznych, a po zmianach - tylko z jednego.

1 marca mają zacząć obowiązywać nowe zasady udzielania nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Zlikwidowany ma zostać obowiązek rejonizacji, pacjenci będą mogli wybierać lecznicę, w której chcą skorzystać z nocnej i świątecznej pomocy medycznej.

Obecnie trwają postępowania konkursowe mające wyłonić świadczeniodawców, którzy będą udzielali nocnej i świątecznej pomocy medycznej.

Burmistrz Ozorkowa (Łódzkie) Jacek Socha przypomniał we wtorek na konferencji prasowej w Łodzi, że oddziały NFZ podzieliły swoje regiony na tzw. rejony zabezpieczenia medycznego, w których mają działać poradnie lekarskie. O podziale decydował czynnik demograficzny, jeden lekarz ma przypadać na 50 tys. mieszkańców.

Ozorków wraz z miejscowościami gmin: Parzęczew i Zgierz stanowią jeden z takich obszarów. Burmistrz ma obawy, że po wprowadzeniu nowych zasad udzielania pomocy lekarskiej wielu mieszkańców Ozorkowa będzie miało kłopoty ze skorzystania z niej. Zdaniem Sochy, jeśli mieszkańcy Ozorkowa po pomoc lekarską będą musieli jeździć do Zgierza, to dla wielu z nich, zwłaszcza mniej zamożnych, starszych może okazać się to bardzo kłopotliwe, bo nocą te dwa miasta są słabo ze sobą skomunikowane.

W rozmowach Sochy z prezesem NFZ mają uczestniczyć również parlamentarzyści PIS z regionu łódzkiego oraz wiceprzewodniczący senackiej komisji zdrowia, senator Stanisław Karczewski (PiS).

Ten ostatni powiedział we wtorek w Łodzi, iż będzie przekonywać szefa Funduszu, aby ten "utrzymał na dotychczasowym poziomie świadczenia medyczne nocnej i świątecznej pomocy". - Wiem, ile pracy i zabiegów potrzeba było, aby ta pomoc była na dobrym poziomie. Nowe rozporządzenie ogranicza do niej dostępność pacjentów - mówił. Dodał, że sprawa nie dotyczy to tylko Ozorkowa, ale również wielu innych miejscowości w Polsce.

Według NFZ dzięki zmianom, które mają obowiązywać od 1 marca, pacjenci mają zyskać możliwość korzystania z porad medycznych w dodatkowych placówkach. Uruchomione mają zostać dodatkowe punkty przyjmowania chorych w zależności od potrzeb i uwarunkowań lokalnych. W ocenie Funduszu, zmiany mają się przyczynić do zmniejszenia odległości od miejsca zamieszkania pacjenta do lecznicy, w której otrzyma poradę lekarską. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.