PARTNER PORTALU
  • BGK

OZZL: jedyny spójny program w ochronie zdrowia to były kasy chorych

  • RynekZdrowia.pl    8 marca 2018 - 15:51
OZZL: jedyny spójny program w ochronie zdrowia to były kasy chorych
(fot. PTWP)

Polskiej służbie zdrowia trzeba jeszcze bardziej racjonalnej ekonomizacji, również po stronie ubezpieczanych, a nie deekonomizacji. Jeśli będzie nią rządzić ideologia, a nie racjonalne myślenie, to ciągle będziemy błądzić - podkreślił podczas HCC w Katowicach Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL).
- Dzisiaj jednym z najważniejszych wyzwań publicznej ochrony zdrowia jest „nadkorzystanie” ze świadczeń zdrowotnych. Zarówno przez tych, którzy mogą działać dla zysku - bez żadnych barier, jak i przez pacjentów - mówił Bukiel. 

Wojciech Kuta, redaktor naczelny magazynu „Rynek Zdrowia” zauważył, że szef OZZL występuje nie tylko w roli lekarza i przewodniczącego dużego związku zawodowego, ale również publikuje, a jego opinie są czytane. - Czy kiedykolwiek pochwalił pan jakąś ekipę za coś, co zrobiła dobrze, a przynajmniej zaczęła dobrze? - pytał.

- Jedyny spójny program, z pewną logiką, to były kasy chorych. Miał swoje wady, od początku był psuty, ale wiadomo było, że opieka zdrowotna jest pewnym działem usług, że ten, kto da więcej świadczeń zdrowotnych, więcej zarobi. Wiadomo było, że miała być konkurencja między świadczeniodawcami i ten, który lepiej leczy, będzie miał więcej pacjentów. Logiczna była też konkurencja między płatnikami, która miała nastąpić. Pewnym było, że płatnik będzie starał się jak najefektywniej wydać pieniądze - tłumaczył Bukiel. Czytaj więcej na www.rynekzdrowia.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • rebukiel, 2018-03-09 09:04:29

    Jak słyszę takie "racjonalności" to wiem, że jest to plan kolejnego skoku na kasę bez efektów.