PARTNER PORTALU
  • BGK

Pacjenci bez psychiatrii

  • Przegląd prasy/Życie Warszawy    8 kwietnia 2010 - 08:14

Szpital Bródnowski zamyka oddział psychiatrii, bo jest niedochodowy. Lekarze alarmują, że w stolicy załamie się system opieki nad chorymi psychicznie.
Oddział psychiatryczny na Bródnie jest niedochodowy. W 2009 r. miał milion złotych długu. Może zniknąć już po wakacjach – informuje „Życie Warszawy”.

Tymczasem w stolicy są tylko trzy małe oddziały psychiatryczne – w szpitalach: Bródnowskim (47 łóżek), Bielańskim (35 łóżek) i Wolskim (30 łóżek). I pękają w szwach. Dostawki na korytarzu to codzienność.

Mimo tłumu pacjentów nie opłaca się prowadzenie takich oddziałów. Psychiatrzy twierdzą, że 172,5 zł za każdy dzień, którą Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za leczenie chorych na Mazowszu, jest zbyt niska. Lekarze ze Szpitala Bielańskiego wyliczyli, że powinno być co najmniej 193 zł. Tymczasem mazowieckie NFZ uważa, że kwota jest wystarczająca.

Lekarze dodają, że w stolicy nawet połowa pacjentów z chorobami psychicznymi cierpi dodatkowo z powodu innych schorzeń, np. endokrynologicznych czy układu sercowo-naczyniowego, a tego już NFZ nie uwzględnia.

Na desperacki krok likwidacji oddziału zdecydował się tylko Szpital Bródnowski. Dwie pozostałe psychiatrie w stolicy na razie nie są zagrożone – podaje „Życie Warszawy”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Honesto, 2010-04-10 00:31:30

    No wspaniale !!! Jak w Kanadzie. Szpitale Psychiatryczne pozamykajmy, a chorych psychicznie wypuśćmy na ulice. Personel Szpitala zaś niech stanie w ogonku przed Stołecznym Urzędem Pracy, by mógł zdobyć kwalifikacje " robotnika przyuczonego do robót ciężkich ". Takiego... potencjału, Stołecz- ni Rajcy, zmarnować Wam nie wolno. Dzieje się tak, bo wszystko w obecnej chwili jest sponsorowane, a nie fi- nansowane. Sponsoring to sprawa jednorazowa, nakazowo-uczuciowa, a fi- nansowanie wynika z poczucia obowiązku i prawnego porządku. Tak więc Wladzo Senacko - Sejmowa. Przyjrzyj się jeszcze raz całej sprawie i zastąp gnioty prawne, chociaż w tym przypadku, porządnym pakietem us- taw. Życzę powodzenia.  rozwiń