PARTNER PORTALU
  • BGK

Pacjenci polują na tabletki

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    18 października 2012 - 07:04
Pacjenci polują na tabletki

Brakuje leków na aptecznych półkach. To efekt ustawy refundacyjnej.
Apteki w obawie przed wahaniami cen zamawiają mniej leków – alarmuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Kiedyś chorzy chodzili od apteki do apteki, porównując ceny, teraz – gdy ceny wszędzie są takie same – szukają miejsc, w których poszukiwane przez nich leki w ogóle są dostępne.

„Apteki zmniejszyły swoje zapasy magazynowe nawet o 15 – 20 proc.” – mówi Michał Pilkiewicz z IMS Health, firmy zajmującej się monitorowaniem rynku farmaceutycznego. Wolą poczekać, aż pacjent przyjdzie z receptą, i dopiero wtedy lek sprowadzić.

Sytuacja jest skutkiem ubocznym ustawy refundacyjnej. Co dwa miesiące ogłaszana jest lista refundacyjna, na której publikowane są urzędowe ceny leków. I za każdym razem są one inne dla około jednej trzeciej z ponad 3 tys. preparatów, które się na niej znajdują.

„Należy zaznaczyć, że Ministerstwo Zdrowia publikuje projekt obwieszczenia z kilkunastodniowym wyprzedzeniem, w związku z czym jest możliwość wcześniejszego zapoznania się z jego treścią. Ceny leków refundowanych w poszczególnych obwieszczeniach nie różnią się od siebie w sposób znaczący” – odpiera zarzuty Agnieszka Gołąbek, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.