PARTNER PORTALU
 • BGK

Pacjenci staną się zakładnikami

 • PAP    2 lipca 2012 - 07:37
Pacjenci staną się zakładnikami

Protest lekarzy to kolejna eskalacja żądań, zmierzająca do całkowitego zniesienia odpowiedzialności – ocenił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
Podkreślił, że pacjenci w placówkach, które podpisały umowy z NFZ mają prawo do otrzymania recepty na lek refundowany.

Niedziela to pierwszy dzień protestu lekarzy, którzy nie zgadzają się na wynikające z zarządzenia prezesa NFZ kary za niewłaściwe wypisanie recept na leki refundowane. Chodzi o zapis mówiący o nakładaniu na lekarzy i lekarzy dentystów kar umownych w wysokości 200 zł za nieprawidłowości na recepcie.

„Dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją kolejnej eskalacji oczekiwań środowiska lekarskiego. Przypomnę, że w grudniu, kiedy rozpoczynaliśmy rozmowy, środowisko lekarskie oczekiwało nowelizacji ustawy refundacyjnej. Ta ustawa została znowelizowana. Potem kolejne oczekiwania, dotyczące nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Ustawa została znowelizowana. Potem doszło do zmiany prezesa NFZ-u i zaproponowaliśmy nowe brzmienie umowy na recepty w gabinetach prywatnych i na recepty wypisywane dla samych lekarzy i członków ich rodzin. Te propozycje zostały przedstawione przez panią prezes NFZ” – mówił w niedzielę Arłukowicz na konferencji prasowej w Warszawie.

Podkreślił, że pacjenci w przychodniach, szpitalach i poradniach specjalistycznych mają prawo otrzymać receptę refundowaną na podstawie umów podpisanych przez te placówki z NFZ.

„Dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją taką, kiedy związek zawodowy lekarzy nawołuje do tego, aby pacjenci stali się zakładnikami (...) działalności w gabinetach prywatnych” – ocenił.

„Nie jest dopuszczalna sytuacja, w której oczekuje się zniesienia jakiejkolwiek odpowiedzialności. A takie oczekiwania dzisiaj są kierowane w naszą stronę” – mówił w niedzielę Arłukowicz.

„Chcielibyśmy, aby pacjenci informowali o każdej sytuacji, w której otrzymają lek na niewłaściwej recepcie. (...) Żeby informowano dyrektora danej placówki, żeby informowano Rzecznika Praw Pacjenta” – powiedział.

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz powiedziała, że lekarzom zaproponowano kompromisowy kształt umowy na wypisywanie recept, która uwzględniała osiem z dziesięciu postulatów środowiska lekarskiego.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (3)

 • JOTKA, 2012-07-02 13:58:51

  Onegdaj Dorn - pokaz lekarzu co masz w garazu? I ... został udupi..y. Teraz lekarze chcą udup...a pacjentów?
 • Niutki, 2012-07-02 10:53:06

  pacjenci juz dawno zostali zakladnikami prawdaz?
 • Konturtsu, 2012-07-02 10:48:02

  Tak,pacjenci zostali zostawieni sami sobie.Gdyby trzymali się razem to może by coś wywalczyli a tak...