Pacjenci walczą w sądach o odszkodowania

  • PAP/Rzeczpospolita
  • 08-07-2013
  • drukuj
Pacjenci stający przed specjalną komisją nie przyjmują niskich odszkodowań od lecznic. Walczą dalej.
Pacjenci walczą w sądach o odszkodowania
Jak informuje "Rzeczpospolita", odszkodowania, jakie pacjenci dostają od szpitali po walce zakończonej przed wojewódzkimi komisjami ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, rozczarowują ich. To nierzadko kilka tysięcy złotych.

Ze statystyk Biura Rzecznika Praw Pacjenta wynika, że chorzy zdążyli już złożyć ok. 800 wniosków o roszczenia. Do maja 2013 r. komisje na 170 zakończonych spraw tylko w 60 przyznały rację poszkodowanym.

W śląskiej komisji, do której trafiło 108 wniosków. W dziewięciu przypadkach komisja uznała, że doszło do zdarzenia medycznego. W sześciu pacjenci nie przyjęli proponowanych kwot.

"Były rażąco niskie. Szpitale proponowały zaledwie kilka procent żądanej kwoty. A trzeba pamiętać, że do nas trafiają ludzie ze skomplikowanymi powikłaniami po zabiegach" - mówi Przemysław Majdan, przewodniczący śląskiej komisji.

Eksperci podkreślające szpital, przyznając niskie kwoty, działa krótkowzrocznie. Według prawników, pacjenci nie przyjmując odszkodowania i idąc do sądu, mają znacznie większe szanse na wywalczenie od lecznicy kilkuset tysięcy.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE


Może się wezmą
Do roboty
Teraz, gdy widzą,
Że będą kłopoty.

Eterno Vagabundo, 2013-07-08 12:41:03 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE