PARTNER PORTALU
  • BGK

Pacjent dostanie e-receptę

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    24 lutego 2011 - 07:10
Pacjent dostanie e-receptę

W marcu ruszy w Wielkopolsce pilotażowy program e-recepty. Za dwa lata województwa będą wdrażać elektroniczne druki. E-recepta pozwoli lekarzom na kontrolowanie leków branych przez pacjentów.
Sejmowa komisja zdrowia przyjmie dzisiaj pierwszy projekt z tzw. pakietu zdrowotnego. Chodzi o ustawę o informacji w ochronie zdrowia. Jej uchwalenie będzie rewolucją dla pacjentów, lekarzy, aptekarzy i NFZ. Jednym z elementów projektu jest wprowadzenie e-recept – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

O tym, czym jest e-recepta, od marca przekona się ponad 50 tys. mieszkańców powiatu leszczyńskiego w woj. wielkopolskim. Będzie tam testowany prototyp systemu elektronicznych recept.

Uwagi dotyczące stosowania zostaną wykorzystane przy budowie ogólnopolskiego programu pilotażowego. Ostatecznie z elektronicznych druków wszyscy pacjenci będą korzystać od 2014 roku. Rząd liczy na to, że rocznie przyniesie to nawet 600 mln zł oszczędności.

E-recepta ma doprowadzić do lepszej kontroli obiegu leków przepisywanych przez lekarzy, ma też pomóc przy odpowiednim ich doborze.

Każdy pacjent odwiedzający gabinet lekarski otrzyma indywidualny PIN. Dzięki niemu lekarz będzie mógł rejestrować wszystkie dane dotyczące przepisanych leków i wypisać mu e-receptę. Ta zapisana w komputerze lekarza będzie dostępna online również dla aptekarza.

W momencie realizacji recepty farmaceuta na podstawie numeru na niej umieszczonego będzie mógł pobrać do swojego komputera elektroniczną wersję recepty – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Pacjent ZW(1922), 2011-02-24 15:03:44

    Super. Zróbcie to w Łodzi, a nie w Lesznie.