PARTNER PORTALU
  • BGK

Pakiet onkologiczny a sytuacja finansowa powiatowych szpitali

  • AW    30 grudnia 2014 - 14:30
Pakiet onkologiczny a sytuacja finansowa powiatowych szpitali
fot.fotolia

Rok 2015 będzie kolejnym, kiedy szpitale powiatowe de facto nie dostaną większych pieniędzy na realizację świadczeń zdrowotnych.
Podczas grudniowego posiedzenia KWRziST, Tadeusz Jędrzejczyk, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawił informację dotyczącą kontraktowania świadczeń na 2015 rok w szpitalach powiatowych. Wnioskował o to Związek PowiatówPolskich.

Ze względu na przyjęcie tzw. pakietu onkologicznego i zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym pacjentów zmienią się bowiem warunki finansowe niektórych szpitali powiatowych – ze względu na zakres udzielanych w nich świadczeń.

Burmistrz Piotr Lech (do niedawna starosta milicki) skrytykował montaż finansowy pakietu onkologicznego, argumentując, że przez to przyszły rok będzie kolejnym, kiedy szpitale powiatowe nie dostaną większych środków finansowych na realizację świadczeń zdrowotnych.

- W ubiegłym roku podpisywano umowy pod warunkiem, że na 2015 r. nakłady się zwiększą. Pozostawienie finansowania nominalnie na tym samym poziomie de facto oznacza ich zmniejszanie, gdyż koszty funkcjonowania szpitali nieustannie rosną - mówił.

Prezes Jędrzejczyk powiedział, że nakłady na oddziały onkologiczne się zwiększają (szpitale nie mające oddziałów onkologicznych nie zyskają więcej środków), ale trzeba pamiętać, że leczenie nowotworów będzie nielimitowane – do wysokości kosztów, a więc trzeba zwiększyć ich finansowanie.

- Na temat kontraktowania odbyłem spotkania z Forum Powiatów, odbyły się też dwa spotkania z przedstawicielami szpitali powiatowych, reprezentujących 10 województw. Podpisaliśmy porozumienie składające się z 5 punktów, dotyczące tak naprawdę interpretacji zarządzeń prezesa NFZ. Wyjaśniliśmy wszelkie różnice. Mamy też deklarację ministra Neumanna, że kwestie docelowego modelu szpitali powiatowych w zmieniającej się rzeczywistości demograficznej i społecznej będą przedmiotem prac przy okazji tworzenia map zdrowotnych – mówił prezes NFZ.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.