PARTNER PORTALU
  • BGK

Pakiet onkologiczny: Lekarze rodzinni odsyłają pacjentki z podejrzeniem raka piersi

  • PAP    24 marca 2015 - 06:58
Pakiet onkologiczny: Lekarze rodzinni odsyłają pacjentki z podejrzeniem raka piersi

Lekarz nie może więc wystawić zielonej karty, która gwarantuje rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia nowotworu w ciągu maksymalnie 9 dni (fot.archiwum)

Pacjentki z podejrzeniem nowotworu piersi są odsyłane przez placówki podstawowej opieki zdrowotnej do specjalistów.




Lekarze rodzinni mieli być najważniejszym ogniwem reformy onkologii, którą od stycznia realizuje resort zdrowia. Dzięki nim więcej nowotworów miało być rozpoznawalnych we wcześniejszym stadium.

Ale okazuje się, że w kompetencjach takiego medyka nie ma żadnej diagnostyki przydatnej przy raku piersi - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Lekarz nie może więc wystawić zielonej karty, która gwarantuje rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia nowotworu w ciągu maksymalnie 9 dni.

Pacjentkę, która wyczuje jakiś guzek, informujemy o obowiązującej procedurze, czyli zalecamy jej wizytę u specjalisty - przyznaje Bożena Janicka z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

To nie tak miało być - w walce z nowotworami liczy się czas, więc odsyłanie do innego lekarza nie ma sensu - oburza się prezes Stowarzyszenia Amazonki Elżbieta Kozik.

Resort zdrowia zapewnia, że przygląda się realizacji pakietu onkologicznego. Pierwsze wnioski zamierza przedstawić w połowie kwietnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.