Państwo refinansuje niebezpieczne leki

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna
  • 09-11-2011
  • drukuj
Pacjenci oraz Fundacja Gwiazda Nadziei oskarżają byłą minister zdrowia Ewę Kopacz o stosowanie przestarzałej metody leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu B.
Państwo refinansuje niebezpieczne leki
Złożyli już doniesienie do prokuratury – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Pacjenci i Fundacja uważają, że refundowana lamiwudyna dla niektórych chorych jest wręcz szkodliwa. „U 75 proc. osób leczonych tym lekiem po 5 latach dochodzi do mutacji wirusa” – mówi Marek Józef z Fundacji.

Dlatego – jak twierdzi – część chorych kupuje nowsze i bezpieczniejsze leki za własne pieniądze, ale nie wszystkich na to stać.

Resort zdrowia odpowiada, że w tym roku wdrożono nowy program leczenia przewlekłego WZW typu B i C, w ramach którego umożliwiono części chorych (z dodatnim antygenem HBe) leczenie nową metodą.

„To działanie pozorowane, bo chorych z dodatnim HBe jest w Polsce bardzo niewielu” – uważa hepatolog prof. Robert Flisiak. Dodaje, że leczenie WZW typu B lamiwudyną staje się o wiele kosztowniejsze niż refundacja nowoczesnego leku. Konsekwencją jest konieczność finansowania późniejszych powikłań, terapii skojarzeniowych, a nawet przeszczepu wątroby – „Dziennik Gazeta Prawna”.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE