PARTNER PORTALU
  • BGK

Państwowa służba zdrowia odchodzi do lamusa?

  • przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    21 października 2009 - 09:35
Państwowa służba zdrowia odchodzi do lamusa?

Polacy w tym roku wydadzą 15 mld zł na leczenie w prywatnej służbie zdrowia. To o 15 proc. więcej niż w ubiegłym roku.
Polacy coraz więcej wydają z własnej kieszeni za usługi medyczne. W tym roku ta kwota wzrośnie o 15 proc. i będzie to 15 mld zł, o 2 mld zł więcej, niż wydaliśmy w zeszłym roku.

"Dla porównania budżet Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) przeznaczony na lecznictwo w 2008 roku sięgał 35 mld zł. Jak wyliczył PricewaterhouseCoopers (PwC), tylko w przychodniach świadczących usługi stomatologiczne i podstawową opiekę w miejscu zamieszkania wydamy w tym roku blisko 7 mld zł, podczas, gdy w 2005 roku były to 3 mld zł" - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Gazeta donosi też, że resort zdrowia wyliczył, że już ponad 80% osiedlowych przychodni jest obsługiwanych przez prywatne spółki, a najszybciej państwowy gorset zrzuciły szpitale uzdrowiskowe (z 27 istniejących 24 są już sprywatyzowane).

Ekspert PwC Mariusz Ignatowicz zapewnia, że wzrost zainteresowania prywatną służbą zdrowia to efekt rosnącej popularności abonamentów medycznych (o ile wczęsniej była to domena firm, teraz kupuje go coraz więcej prywatnych użytkowników).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.