PARTNER PORTALU
  • BGK

Paprotnia i Wodynie z tytułem "Zdrowej Gminy"

  • PAP    16 września 2010 - 20:31

Gminy Paprotnia i Wodynie zajęły ex aequo pierwsze miejsce w konkursie "Zdrowa Gmina", za najciekawsze pomysły na promocję profilaktyki chorób nowotworowych w społecznościach lokalnych oraz najwyższy wzrost liczby zgłoszeń na badania przesiewowe.
Celem pilotażowego konkursu "Zdrowa Gmina", który zorganizowała Polska Unia Onkologii, była mobilizacja gmin do tego, by jak najskuteczniej zachęcały swoich mieszkańców do zgłaszania się na bezpłatne badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka piersi (mammografia), szyjki macicy (cytologia) i jelita grubego (kolonoskopia), finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.

O miano Zdrowej Gminy oraz nagrodę główną w wysokości 100 tys. zł walczyło 80 mazowieckich gmin i dzielnic Warszawy. Spośród 10 laureatów jury wyłoniło następnie cztery zwycięskie gminy. Na I miejscu znalazły się gminy Paprotnia i Wodynie (po 50 tys. zł), II miejsce zajęły miasto i gmina Pilawa (50 tys. zł), a III miejsce - gmina Stare Babice (25 tys. zł).

- Dzięki konkursowi +Zdrowa Gmina+ około 15 tys. osób więcej skorzystało z badań profilaktycznych, dlatego śmiało możemy mówić o sukcesie tego projektu. Jego zwycięzcy dają przykład innym gminom w Polsce, że można efektywnie zachęcać lokalne społeczności do wykonywania badań skryningowych - powiedział prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder w filmie zaprezentowanym w czwartek na uroczystej gali finałowej konkursu w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

Jak podkreślił, program ten ma na celu zwiększenie wykrywalności raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego we wczesnych stadiach rozwoju, a jednocześnie zmniejszenie zachorowalności na te nowotwory - dzięki wykrywaniu i leczeniu zmian łagodnych.

- Wierzę, że konkurs będzie realizowany na terenie innych województw i przyczyni się do zwiększenia świadomości zdrowotnej wśród ich mieszkańców - podsumował onkolog.

Aby zachęcić swoich mieszkańców do zgłaszania się na badania profilaktyczne, gminy organizowały spotkania z wójtami, przedstawicielami samorządów, księżmi i nauczycielami, na których informowały o potrzebach i możliwościach wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych. Niektóre korzystały z dostępnych mammobusów i cytomammobusów, a dla osób mieszkających w większych odległościach od placówek medycznych organizowały transport.

Ogółem, od marca do końca sierpnia 2010 r., na mammografię zgłosiło się o 8670 kobiet więcej niż w miesiącach, kiedy nie prowadzono działań promocyjnych, a na cytologię - o 4180 więcej.

Największy średni wzrost zgłaszalności na badania mammograficzne odnotowała gmina Wodynie - aż o 20 proc. Z kolei gmina Paprotnia miała największy średni wzrost zgłaszalności na badania cytologiczne - o 13,6 proc.

Ważnym zadaniem, które postawiono przed uczestnikami konkursu, było opracowanie projektu programu zdrowotnego, który będzie promował profilaktykę chorób nowotworowych. W dniach 8-13 września na stronie konkursu (www.konkurszdrowagmina.pl) internauci mogli głosować na jeden z 10 najlepszych projektów. W ten sposób wyłoniono laureata "Wyróżnienia Publiczności", które otrzymała gmina Wodynie.

Konkurs "Zdrowa Gmina" przeprowadzono przy wsparciu organizacji pacjentów, które na co dzień pomagają osobom z chorobami nowotworowymi i ich bliskim, jak Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszenie Amazonki Warszawa Centrum, Kwiat Kobiecości oraz Stowarzyszenie Europacolon.

Wśród patronów honorowych znaleźli się Ministerstwo Zdrowia, Mazowiecki Oddział NFZ, Sejmowa Komisja Zdrowia, Senacka Komisja Zdrowia, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz śp. małżonka prezydenta pani Maria Kaczyńska. Partnerem konkursu jest firma GlaxoSmithKline.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.