PARTNER PORTALU
  • BGK

Pensje pielęgniarek będą wyższe o 1500 zł?

  • bad/PAP    9 września 2015 - 20:47
Pensje pielęgniarek będą wyższe o 1500 zł?
Minister zdrowia uruchamia podwyżki w kwocie 600 zł podzielone na dwie raty. Fot. Szpital Chełmża

- Moglibyśmy dojść do poziomu wzrostu wynagrodzeń nawet 1,5 tys. zł, pod warunkiem, że będzie akceptacja środowiska, żeby rozłożyć to na dłuższy okres czasu - powiedział wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski.
Cieślukowski poinformował, że we wtorek minister zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, które uruchamia procedurę podwyżek wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych.

"Z wypłatą za wrzesień bieżącego roku pielęgniarki i położne zatrudnione w podmiotach leczniczych (...) otrzymają podwyżkę w kwocie 300 zł średnio na etat pielęgniarski" - powiedział Cieślukowski. Dodał, że jest to pierwszy etap podwyżek, ponieważ rozporządzenie reguluje również "zasady wzrostu wynagrodzeń dla pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej od 1 stycznia 2016 r. i dla całego środowiska pielęgniarek i położnych od 1 stycznia 2017 r.".

"Planujemy, żeby (...) podwyżki dostały wszystkie pielęgniarki, które są zatrudnione w podmiotach leczniczych, przede wszystkim tych, które są finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia, ale również tych, które są finansowane z budżetu państwa. A zatem od 1 września planujemy, że otrzymają je wszystkie pielęgniarki, które realizują świadczenia wpisane w dokumencie pod nazwą +Ogólne warunki umów+, natomiast od 1 stycznia 2016 r. (podwyżki otrzymają) pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki środowiskowe i pielęgniarki szkolne" - powiedział Cieślukowski.

Podwyżka podzielona na dwie raty

"Zgodnie z deklaracją, jaką złożyliśmy kilka miesięcy temu (...), minister zdrowia we wrześniu uruchamia podwyżki w kwocie 600 zł podzielone na dwie raty: od 1 września 2015 r. i od 1 stycznia 2017 r." - zaznaczył Cieślikowski. Decyzję o podziale tych środków podejmie dyrektor szpitala w porozumieniu z reprezentacją pielęgniarek i położnych.

Wiceminister zaznaczył, że decyzja o podwyżkach nie kończy negocjacji MZ z pielęgniarkami. "Moglibyśmy (...) dojść do poziomu wzrostu wynagrodzeń nawet 1,5 tys. zł, pod warunkiem, że będzie akceptacja środowiska, żeby rozłożyć to na dłuższy okres czasu" - powiedział.

Dodał, że we wtorek odbyło się spotkanie MZ ze środowiskiem pielęgniarek i położnych, podczas którego podpisano dokument "Zabezpieczenie społeczeństwa w świadczenia pielęgniarskie i położnicze". Resort poinformował, że dokument ten, poza ministrem zdrowia, podpisali: prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych oraz wiceprezes NFZ.

Dotychczas rekomendacji nie podpisała przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, ale - jak informuje MZ - decyzję o jego ewentualnym podpisaniu podejmie do 15 października br. po konsultacji z zarządem Związku. W piśmie do ministra Zembali OZZPiP ocenił, że oczekiwanie podpisania rekomendacji "jest próbą oszukania" związku. OZZPiP wskazał m.in. na nieuwzględnienie w rekomendacjach zgłoszonych poprawek do projektu rozporządzenia MZ w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, a także na zbyt krótki czas na zapoznanie się z dokumentem.

Główną rekomendacją zawartą w tym dokumencie jest opracowanie i wdrożenie rządowego programu zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia realizowane przez pielęgniarki i położne. Wśród rekomendacji szczegółowych znalazło się m.in. ujednolicenie minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych dla wszystkich podmiotów udzielających świadczeń finansowanych ze środków publicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Aneta, 2015-09-11 15:48:28

    Faktem jest to, że etatowe pielęgniarki nie mają często netto więcej niż 1700 zł, na kontraktach owszem, ale za ta pracę powinny mieć i 2 razy więcej. Jeśli chcemy by pozostały w kraju to niestety, trzeba dać zarobić netto co najmniej 4000 zł. Bo inaczej będą wyjeżdżały i to popieram. Druga sprawa, ...jak można dać podwyżki skoro w szpitalach państwowych kwitnie niegospodarność. Zbyt mała informatyzacja administracji, ogrom przeróbki papierowej, układy, znajomości, marnotrawstwo, zbyt pochopne powierzanie realizacji usług firmom zewnętrznym i ogromne zarobki lekarzy, w stosunku do ich zaangażowania. A druga strona medalu? Niewystarczająca umiejętność obsługi komputera przez pielęgniarki, niechęć do nowego, słaba jakość usług pielęgniarskich, niechęć do dokształcania i zdobywania wiedzy w nowe technologie.  rozwiń