PARTNER PORTALU
  • BGK

Petru: jak najszybciej podwyżki dla pielęgniarek

  • bad/PAP    3 września 2015 - 14:49
Petru: jak najszybciej podwyżki dla pielęgniarek
Petru: jest jedna grupa zawodowa w Polsce, która wymaga szybkiej interwencji w postaci podwyżek. Fot. PTWP

Pielęgniarki jak najszybciej powinny dostać podwyżki, ponieważ grozi nam brak personelu medycznego – twierdzi Ryszard Petru, lider Nowoczesnej.
Ryszard Petru podpisał deklarację koalicji na rzecz kampanii społecznej "Ostatni dyżur" organizowanej przez NRPiP. W ramach akcji zbierane są podpisy pod petycją zawierającą apel do rządu i parlamentarzystów o "podjęcie natychmiastowych działań w celu opracowania i wdrożenia programu zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia realizowane przez pielęgniarki i położne". Podpisy będą zbierane do listopada, a następnie zostaną przekazane rządowi.

W niedługim czasie grozi nam brak personelu medycznego

Petru przypomniał, że już wcześniej wskazywał, że "jest jedna grupa zawodowa w Polsce, która wymaga szybkiej interwencji w postaci podwyżek". Dodał, że "w niedługim czasie grozi nam nie tylko luka pokoleniowa, ale po prostu bieżący brak personelu medycznego w tak ważnym obszarze, jakim jest pielęgniarstwo i położnictwo".

Petru zaznaczył, że również z ekonomicznego punku widzenia bardziej opłacalna jest podwyżka wynagrodzeń pielęgniarskich, niż zatrudnianie osób z zagranicy, które będą musiały być dodatkowo przeszkolone np. ze znajomości języka polskiego i obowiązujących procedur. Dodał, że zapewnienie odpowiedniej ilości kadry pielęgniarskiej to wieloletni proces i już teraz trzeba podjąć działania zachęcające młode osoby do studiów pielęgniarskich.

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Grażyna Rogala-Pawelczyk podkreśliła, że już teraz w Polsce widoczne są problemy z zabezpieczeniem społeczeństwa w usługi pielęgniarskie. "W tej chwili, gdyby pielęgniarki chciały pracować tylko w jednym miejscu pracy, około 30 proc. podmiotów miałoby problem z funkcjonowaniem" - zaznaczyła. Dodała, że największym problemem obecnie jest wysoka średnia wieku pielęgniarek.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • w.potega@neostrada.pl, 2015-09-04 10:07:43

    Trzeba jak najszybciej pieniądze NFZ oddać pod kontrolę chorujących polskich obywateli. Obywatele powinni wybierać usługodawcę (z pielęgniarkami), brać rachunek i przedstawiać go do NFZ (lub czegoś innego działającego w imieniu podatników) i odbierać poniesione koszty leczenia. Wtedy biznes na choru...jących będzie pod kontrolą chorujących - podatników. Oddawanie pieniędzy podatników w ręce lekarzy, za pośrednictwem NFZ, do nieszczęść prowadzi, także do eliminacji pielęgniarek.  rozwiń
  • Ludwiku do rondla, 2015-09-03 20:18:59

    Nowoczesna wie również ile POwinni zarabiać młotkowi - nowasol.naszemiasto.pl/artykul/manifestacja-zwiazkowcow-i-gornikow-w-nowej-soli-wideo,3425509,art,t,id,tm.html