PARTNER PORTALU
  • BGK

Piecha: sieci szpitali ułatwią zarządzanie

  • PAP    27 października 2010 - 17:47

Sieci szpitali to nie kwestia nowości. Korporacje łączą się w sieci - to ułatwia zarządzanie - podkreślał w środę w Sejmie Bolesław Piecha (PiS), prezentując projekt ustawy o sieci szpitali.
Piecha powiedział, że tworzenie sieci przede wszystkim przez prywatne podmioty nie jest niczym nowym we współczesnym świecie. "To właściwy kierunek" - podkreślił. "Niezrozumiałe jest dla mnie, że część posłów z uporem maniaka, uznaje sieć szpitali publicznych za coś wyjątkowego, szkodliwego, wręcz zakłócającego wszystkie możliwe normy konkurencji" - podkreślił. 

Piecha podkreślił, że utworzenie sieci szpitali nie jest łatwym zadaniem. "Objęcie siecią szpitali całego kraju, zakładamy, że zajmie pięć lat" - podkreślił. Piecha zaapelował do posłów o głosowanie za przekazaniem projektu do dalszych prac w komisji.

Zgodnie z przedstawionym projektem do sieci szpitali miałyby być kwalifikowane na równych prawach placówki publiczne i niepubliczne. Pierwszeństwo miałyby te, które m.in. realizują zadania związane z ratownictwem medycznym, prowadzą badania naukowe, wykonują świadczenia wysokospecjalistyczne.

Projekt PiS zakłada, że szpitale, które znajdą się w sieci, mają mieć gwarantowany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia - o 3 proc. większy. Z kolei szpitale, które znalazłyby się poza siecią, mogłyby być np. przekształcone, sprywatyzowane czy zlikwidowane.

Czytaj też:

Szpitale z długami zostaną spółkami 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.