PARTNER PORTALU
  • BGK

Pielęgniarki alarmują: za 5 lat Polacy pozbawieni opieki

  • bad    27 sierpnia 2015 - 17:18
Pielęgniarki alarmują: za 5 lat Polacy pozbawieni opieki

Billboardy ''Noc. Ona jedna, ich trzydziestu'' pojawiały się w większości polskich miast. Fot. pielegniartki.info.pl

Pielęgniarki po raz kolejny wychodzą z kampanią uświadamiającą Polakom zagrożenie społeczne wynikające z malejącej liczby ich etatów. Billboardy z takimi ostrymi hasłami jak ''Noc. Ona jedna, ich trzydziestu'' pojawiały się w większości polskich miast.
W Polsce maleje liczba pielęgniarek. Według raportu NRPIP tylko do 2022 r. na emeryturę przejdzie ok. 54 tys. pielęgniarek i położnych.

Jak twierdzą przedstawicielki tego środowiska – wciąż za mało zarabiają, dlatego pielęgniarki zaraz po szkole, wyjeżdżają za granice, by tam zarabiać nieporównywalnie więcej. W szpitalach zaś, maleje liczba etatów, a pielęgniarki dostają pod opiekę zbyt duża liczbę pacjentów, co przekłada się na gorszą jakość pomocy.

Brak pielęgniarek to ogromne zagrożenie społeczne

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, portal i gazeta pielęgniarek organizują więc szereg kampanii, które mają uzmysłowić problem kruszących się szeregów pielęgniarek.

W wielu polskich miastach pojawiły się np. bannery z hasłem ''Noc. Ona jedna, ich trzydziestu'' odnoszący się ostro do niewielkiej liczby etatów pielęgniarskich.

To jednak nie koniec. Trwa też ogólnopolska kampania społeczna pt. „Ostatni dyżur”, której celem jest poinformowanie Polaków o ogromnym zagrożeniu społecznym. W świetle najnowszych prognoz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych już za niespełna 5 lat Polacy zostaną pozbawieni profesjonalnej opieki pielęgniarskiej i położniczej.

Głównym założeniem kampanii jest zebranie podpisów pod petycją kierowaną do polskich decydentów o podjęcie natychmiastowych działań w celu opracowania, a także wdrożenia programu zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia realizowane przez pielęgniarki i położne.

W Olsztynie akcja ''Ostatni dyżur''

W Olsztynie pielęgniarki zaproszą chętnych, by na chwilę weszli do ich świata w ramach akcji ''Ostatni dyżur''. Goście spotkania w stolicy Warmii i Mazur zostaną przeniesieni do „świata” pielęgniarek i położnych. Przy wykorzystaniu gogli VR i najnowszej technologii wirtualnej rzeczywistości, każdy z uczestników doświadczy codzienności pielęgniarek i położnych w Polsce.

Podczas konferencji zaprezentowany zostanie „Raport o stanie zabezpieczenia społeczeństwa polskiego w świadczenia zdrowotne realizowane przez pielęgniarki i położne” z uwzględnieniem sytuacji w województwie Warmińsko-Mazurskim.

Spotkanie pielęgniarek w Olsztynie odbędzie się 31 sierpnia o godzinie 12.00 w Hotelu Park.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Eterno Vagabundo, 2015-09-01 11:42:36

    Wszystkiego nie zamknęła PO do imentu, Toteż jeszcze nie ma Takiego fermentu.
  • glewe, 2015-08-31 10:58:20

    Bo to nie jest Polski rząd! Żydowski Plan dla Polski - zostanie tylko 15- 16 mln Polaczków dla obsługi polskiego żydowskiego sztetla Shalom!