PARTNER PORTALU
  • BGK

Pielęgniarki i dentyści w szkołach: Co z wyborczą obietnicą reaktywacji medycyny szkolnej?

  • Rynek Zdrowia    16 września 2016 - 06:43
Pielęgniarki i dentyści w szkołach: Co z wyborczą obietnicą reaktywacji medycyny szkolnej?
Przed laty pielęgniarka była w każdej szkole (fot.arch.)

• Reaktywacja medycyny szkolnej może poprawić stan zdrowia dzieci.
• Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że pracuje nad stosownymi zmianami i ustawą, które ten plan faktycznie wprowadziłyby w życie.
• Ustawa miałaby określić zadania pielęgniarek szkolnych, ale też szkół i samorządów, jako organów prowadzących placówki oświatowe.
Jednym z priorytetów nowego rządu miała być zatem reaktywacja medycyny szkolnej. Specjaliści przyznają, że to dobry pomysł, bo ze zdrowiem młodych Polaków nie jest dobrze. Jak po blisko roku ten plan udaje się realizować?

Milena Kruszewska, rzecznik resortu zdrowia zapewnia nas, że w ministerstwie został opracowany wstępny projekt założeń do projektu ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym (nazywany roboczo projektem o medycynie szkolnej).

- Projekt został przygotowany we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie - zaznacza Kruszewska i wyjaśnia, że "projektowana ustawa ma na celu wprowadzenie rozwiązań służących zintegrowaniu systemu ochrony zdrowia oraz systemu edukacji w zakresie umacniania potencjału zdrowotnego dzieci i młodzieży poprzez promocję, edukację zdrowotną i profilaktyczną opiekę zdrowotną na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej".

Ustawa o medycynie szkolnej jednoznacznie miałaby też określić zadania, które w tym zakresie spoczywają na podstawowej opiece zdrowotnej (w tym pielęgniarce w środowisku nauczania i wychowania), szkole oraz jednostce samorządu terytorialnego.

- Istotnym celem proponowanych zmian jest też określenie mechanizmów zapewniających odpowiednią jakość i kompleksowość profilaktycznych świadczeń zdrowotnych w środowisku nauczania i wychowania oraz monitorowanie realizacji tej opieki - wylicza rzeczniczka ministra zdrowia.

Jak tłumaczy, ustawa nie tylko określi podmioty odpowiedzialne za organizację oraz zapewnienie uczniom dostępu do świadczeń profilaktycznych realizowanych na terenie szkoły, lecz także mechanizmy finansowania działań służących poprawie zdrowia dzieci.

Cały artykuł czytaj na Rynekzdrowia.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Lena, 2017-02-08 14:30:58

    Pielęgniarka w każdej szkole? Gdzie?...napewno nie w Polsce.Jeśli ktoś bedzie chciał pracować , to pójdzie do szpitala , a nie do szkoły! Warto poznać jej charakter pracy w środowisku nauczania i wychowania.
  • śmiech na sali , 2016-09-16 07:55:18

    ale dyrdymały ... pielęgniarek dzisiaj brakuje w szpitalach a będzie ich dużo w szkołach