PARTNER PORTALU
  • BGK

Pielęgniarki jak funkcjonariusze publiczni

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Białystok    2 stycznia 2012 - 06:41
Pielęgniarki jak funkcjonariusze publiczni

Pielęgniarki i położne od 1 stycznia są objęte ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych. Oznacza to, że za ich znieważenie grozi kara grzywny, a nawet do roku więzienia.
Nowa ustawa wprowadza także zabezpieczenia przed dyskryminacją pielęgniarek pracujących na podstawie umowy o pracę – podaje „Gazeta Wyborcza Białystok”.

Czytaj też: Będą nowe zasady pracy pielęgniarek

Ma to związek z ustawą o działalności leczniczej, która umożliwia zatrudnianie pielęgniarek w szpitalach na podstawie kontraktów. Pracodawca nie będzie mógł podejmować „działań dyskryminujących ze względu na sposób wykonywania zawodu przez pielęgniarkę lub położną”, a zmiana formy zatrudnienia nie może być uzasadnieniem do zwolnienia.

Ustawa przewiduje, że pielęgniarki i położne mogą wykonywać zawód: w ramach umowy o pracę, na podstawie umowy cywilnoprawnej, w ramach indywidualnej lub grupowej praktyki. Warunkiem prowadzenia indywidualnej praktyki jest wpis do odpowiedniego rejestru – pisze „Gazeta Wyborcza Białystok”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.